A dél-amerikai kontinens északi
részén fekszik az Amerika felfedezőjéről elnevezett ország: Kolumbia. A
Serrania de La Macarena National Park Kolumbia első nemzeti parkja (1971) az
Andok keleti részén, a Serranía de la Macarena (Macarena -hegy ) és a
Központi-Kordillerák északi határa mellett, Meta tartományban fekszik. A
Serranía de la Macarena az egyik legrégebbi geológiai képződmény Kolumbiában,
mely 120 kilométer
hosszú, 30 kilométer
szélességű, észak–déli irányban húzódik, legmagasabb pontja Llanos (2615 m)
A park 6200 km2 nagyságú ökológiailag egyedülálló terület, itt találkozik az Amazonas és az Orinoco régió növény- és állatvilága, különleges klímájának köszönhetően rendkívül gazdag biodiverzitás figyelhető meg, számos endemikus fajnak ad otthont. Jaguárok, pumák, szarvasok, hangyászok, több macskaféle, 8 majomfaj, 550 madár-, 100 hüllő- és 1200 féregfaj él a területen. Növényvilága is változatos 48 orchidea- és 2000 további növényfaj található itt.
És még sem emiatt vált híressé ez a terület. Andrés Hurtado García helyi kutató és újságíró számolt be először egy csodálatos természeti jelenségről, egy különleges helyről, egy egyedülálló, biológiai csodáról.
Az Andok keleti oldalának lábainál eredő Caño Cristales Földünk egyik legszínesebb és leglátványosabb folyója, a torkolatáig kb. 100 kilométeres utat tesz meg, számos vízesés és különleges alakzatú sziklafalaktól övezve. Az esős évszakban a vízeséseket, száraz évszakban a folyómeder különleges sziklaképződményeit csodálhatjuk.
Azonban ha eljön a két évszak közötti időszak (szeptember-november), a folyómeder szikláit ellepi a kristálytiszta víz (egész az aljig lelátni és nincs benne hal) a napfény pedig lejut a meder aljára virágba borítva a folyót. Egy itt a folyómeder szikláin, sziklapárkányain élő algafajta,a Macarenia clavigera virágzása hozza létre ezt a fantasztikus „művészi alkotást „.
A napfényben a zöld, a kék, a sárga,
lila és a piros megannyi árnyalatával szivárvány folyammá változtatja a folyót.
A legszebb része a La Macarena település közelében folyik, sajnos azonban
nehezen megközelíthető , nincs kiépített út, csak lovon, öszvéren vagy gyalogosan
lehet eljutni a folyóhoz. Talán ennek is köszönhető, hogy eddig érintetlen
maradt ez az egyedülálló természeti csoda.
Ez a jelenség azonban csak rövid ideig gyönyörködtet, mert amint a vízhozam megnő, a folyó sebes sodrása és mélysége miatt a napfény nem jut le a mélybe és az algák és moszatok visszaváltoznak eredeti színűkre.
Az utóbbi években több gerillabázist sikerült felszámolni a kormányerőknek és 2009 óta újra látogatható a park teljes területe.
Egy nap max. 20 fő, idegenvezetővel látogathatja a folyót, négy ösvényt jelöltek ki erre a célra. A látogatási rend szigorításával, a lakosság felvilágosításával , környezettudatosságra nevelésével próbálják a ,,szivárvány folyó" varázslatos természeti szépségét megvédeni az elkövetkező nemzedékek számára is.
Az UNESCO "Az emberiség biológiai öröksége"-vé nyilvánította a nemzeti park egyedülálló ökoszisztémáját.
(forrás:vilagutazo.blog.hu)