Az aktív dobolás egészséggel
kapcsolatos előnyei
(Dr. Christiane Northrup amerikai
szülész, nőgyógyász szakorvos, nemzetközileg elismert író és előadó írása)
A dobolásnak pozitív hatása lehet az
egészségedre. Képes segíteni sokféle stresszállapot leküzdésében, mint például
a folyamatos aggodalom, a feszült idegállapot, kimerültség állapotaiban,
valamint különféle betegségek: asztma, krónikus fájdalmak, arthritisz, mentális
betegségek, függőség és a daganatos megbetegedések esetén állapotjavulást
okozhat.
A
fentebbieken túl íme 10 ok, hogy miért lehet jó a dobolás számodra:
- Boldogabbá tesz. Ha részt veszel egy dobkörön, vagy egy intenzív doboláson, megtapasztalod, hogyan képes téged boldogabbá tenni mindez. A dobolás endorfint és enkefalint szabadít fel a szervezetben, valamint a dobolás hatására az agyban megjelenő alfa-hullámok kapcsolatban állnak az általános jóllét és az eufória érzeteivel.
- Mély relaxált állapotot hoz létre. Egy tanulmány szerint a dobkörön résztvevők vérmintájából megállapították, hogy 1 óra dobolás után jelentősen csökken a szervezet stresszhormon szintje.
- Segít a krónikus fájdalom leküzdésében. A dobolás képes elterelni a figyelmet a fájdalomról, miközben endorfin és endogén opiátok szabadulnak fel a szervezetben, amelyek természetes fájdalomcsillapítóként hatnak.
- Felpörgeti az immunrendszeredet. A tanulmányok megállapították, hogy a dobkörön való részvétel erősíti az immunrendszert. Dr. Barry Bittman neurológus – aki egyben elnöke a Yamaha Zene és Wellness Intézetnek – kutatása szerint a közösségi dobolás növeli a természetes T-sejtek (T-limfociták) számát, amelyek segítenek a rák, valamint különféle vírusok elleni küzdelemben, beleértve az AIDS-et is.
- Megteremti az összetartozás érzését. A dobkörök és a közösségi dobolások alkalmai lehetőséget teremtenek a „szinkronicitásra”. Kapcsolatba kerülsz saját lelkeddel egy mélyebb szinten, miközben kapcsolatba kerülsz a többi hasonlóan gondolkodó emberrel is.
- Összehangolja a testet és a tudatot a természetes külvilággal. A görög nyelvben a ritmus szó egyben áramlást is jelent. A dobolás által belekerülsz az élet ritmusának áramlásába, egyszerűen csak érezve az ütemet.
- Egy olyan utat kínál, amely által elérhető egy magasabb erő. A sámánok gyakran használnak dobot azzal a szándékkal, hogy összehangolják a tudatot, a testet és a szellemet. Az egész testre fókuszálva, a dobolás által összhangba kerül a gyógyulás fizikai és szellemi síkon egyaránt, így elérhetővé válik egy kapcsolat a szellemi erőkkel.
- Csökkenti a negatív érzéseket. A dobolás képes az önkifejezés módjaként is szolgálni. Szó szerint ki tudod magadból dobolni a negatív érzéseket, amelyek energiablokkok formájában öltenek formát. A dobolás terápiás céllal is használható, mert segít megtanulni bánni a nehézséget okozó érzésekkel.
- A jelen pillanatba hoz. Amikor dobolsz, a tudatod az élet áramlása felé mozdul el. Amikor áramlásba kerülsz az élet ritmusával, nem tudsz a múltad és a jövőddel kapcsolatos aggodalmaid fogságában maradni.
- Hozzájárul az egyéni átalakuláshoz. A dobolás hajtóerőt jelent a kreatív önkifejezéshez. Amikor közösségben dobolsz, nem csak te jutsz el az önkifejezésig, de visszajelzést is kapsz a többi résztvevőtől. Ez egyenrangú élmény egy beszélgetős terápiával! A dobkör eszközt jelent a belső én feltárásához és kiterjeszti a tudatosságod, mialatt aktív részese vagy a közösségnek.
Néhány gondolat a doktornő
írásához, az eddigi saját dobkörös tapasztalatok alapján...
A közösségi dobolás már egyetlen
részvétel esetén is élmény. Azonban a látványos eredmények eléréséhez
rendszeres részvétel szükséges. Dobolni felszabadító öröm és gyakran
eufórikus élmény, de mindezt nem érdemes az első alkalommal elvárni sem
magadtól, sem a dobkörtől. Bármennyire elfogadó és barátságos egy új közösség,
eleinte belekerülve mégiscsak egy idegen
közeg számodra. A ritmus érzékelése ösztönös és velünk született készség, de az első alkalmakon nem olyan egyszerű egy addig még talán nem is használt eszközzel a kezünkben kibontani e készségünket és felszabadulttá válni. Érdemes időt adni minderre és akkor valóban jönni fognak a látványos és felszabadító változások.
közeg számodra. A ritmus érzékelése ösztönös és velünk született készség, de az első alkalmakon nem olyan egyszerű egy addig még talán nem is használt eszközzel a kezünkben kibontani e készségünket és felszabadulttá válni. Érdemes időt adni minderre és akkor valóban jönni fognak a látványos és felszabadító változások.
(Góra Edina - Lélekkapu)