2025. január 21., kedd

Nikola Tesla és a Niagara-vízesés

 

Nikola Tesla látott egy fényképet a Niagara-vízesésről, és arról álmodozott, hogy egyszer kiaknázza annak erejét.

Tesla szobor a Niagara vízesésnél I.

A Niagara-vízesés felfedezése

Valószínűleg a Niagara térségében élő amerikai őslakosok voltak az első emberek, akik megpillantották a Niagara-vízesést. Az első európai, aki dokumentálta a területet, egy francia pap, Louis Hennepin atya volt. Egy 1678-as expedíció során nyűgözte le a Niagara-vízesés mérete és jelentősége.

fotó:En.wikipedia.org

A világ első nagyszabású vízerőműve 1895-ben nyílt meg a Niagara-vízesésnél. Az erőmű azonban egyenáramú rendszert használt, amely csak 100 méterre tudta továbbítani az áramot. 
1896-ban Nikola Tesla, a híres villamosmérnök bebizonyította, hogy új, váltakozó áramú indukciós motorjával képes áramot továbbítani a Niagara-vízeséstől a New York állambeli Buffalóig. 
Ez jelentette a váltakozó áramú rendszer első nagy távolságra történő kereskedelmi alkalmazását, amelyet a mai napig világszerte használnak. A villamos energiát először a közeli Schoellkopf erőműben állították elő.

Tesla szobor a Niagara vízesésnél II.

A Niagara egy indián szó, jelentése mennydörgő víz. A vízesés a Niagara folyón található, az Ontario állambeli Niagara Falls és a New York állambeli Niagara Falls ikervárosai között.
A Niagara-vízesés nem a legmagasabb, nem a legszélesebb és nem is a legnagyobb vízesés a világon, mégis lenyűgöző az ereje és szépsége. Három vízesésből áll. A legnagyobb a Horseshoe Falls, mely a két ország határán húzódik. A két kisebb pedig az American Falls és a Bridal Veil Falls.

A Niagara Falls State Park az USA legrégebbi állami parkja. 1885-ben alapították. Megálmodója az a Frederick Law Olmsted, aki a New York-i Central Parkot is tervezte.

A Niagara-vízesésen másodpercenként 3160 tonna víz folyik át. Ez 75 000 gallon (=285 000 liter) víz másodpercenként az American és Bridal Veil vízesésen, és 675 000 gallon (=2 555 150 liter) víz másodpercenként a Horseshoe (Patkó) vízesésen.

Ha minden nap meginnánk 8 pohár vizet (2,5 dl), akkor több mint 4100 évbe telne, hogy elfogyjon az a vízmennyiség, ami a vízesésen egyetlen másodperc alatt folyik át.

A lezúduló víz minden másodpercben 15 000 fürdőkádat tudna megtölteni. Szerintem ezek elképesztő számok. Még felfogni is nehéz!

Ezenfelül a Niagara-vízesés több mint 4 millió kilowatt villamos energia termelésére képes, melyet az USA és Kanada megosztva használ.

Az öt Nagy-tó közül négy (Superior, Michigan, Huron és Erie) a Niagara folyóba ömlik, mielőtt az Ontario-tóba ömlene. Ez az öt Nagy-tó teszi ki a világ édesvízkészletének közel egyötödét.

A Niagara-vízesés egy 12 300 éve kialakult terület, amely semmi máshoz nem hasonlítható természeti csoda. A története évezredekre nyúlik vissza, egészen a jégkorszakig, amikor az olvadó jégből hatalmas vízfolyások szabadultak fel, amelyek a mai Niagara-folyóba ömlöttek. A Niagara-vízesés kialakulása lassú folyamat volt, amely még ma is tart.

Az 1800-as években a vasúti rendszer kiépítése megnyitotta a Niagara-vízesést a látogatók tömegei előtt, és a világ minden tájáról érkező utazók első számú célpontjává tette.

- forrás:amerikabajottunk.hu -

-----------

Szivárványhíd a Niagara-vízesésnél

A Niagara-vízesésnél található Szivárvány-híd két Niagara-várost köt össze, az amerikai New Yorkot és a kanadai Ontariót. Az 1941-ben megnyitott, 440 méter hosszú és 62 méter magas hídról látványos kilátás nyílik a vízesésre, ahonnan autózni, sétálni és kerékpározni is lehet.


A legjobb drónfelvétel a Niagara-vízesésről - videó
forrás: Sky's The Limit Dronography