2022. október 21., péntek

Hihetünk az álmainknak?

 

Íme néhány példa, ami azt mutatja, hogy vannak olyan álmok, amikben megbízhatunk
Dimitrij Mengyelejev (1834-1907) az elemek periódusos rendszerének megalkotója:


Hosszú időn keresztül dolgozott azon, hogy az akkoriban ismert 65 elemet rendszerezze. Érezte, hogy ezek sorrendje egy adott mintát követ, de akárhogy próbálta, nem állt össze a kép.

Egy napon azt álmodta, hogy az íróasztalán olyan kártyalapok vannak, amiken az elemek vegyjele szerepel. A kártyák maguktól mozogtak az asztalon és kialakítottak egy olyan mintát, amiben a hasonló kémiai tulajdonságú elemek egymás alá kerültek.
Mengyelejev felébredt és azonnal papírra vetette az álmát, így megszületett a periódusos rendszer.

Elias Howe (1819-1867) a modern varrógép feltalálója:

Az eredeti elképzelése az volt, hogy a varrógépben hagyományos tűt alkalmaz, aminek a hegyével ellentétes végén helyezkedik el a lyuk. Az ilyen tűkkel végzett próbálkozásai kudarcot vallottak.

Egyik álmában egy furcsa országban járt, ahol a bennszülöttek foglyul ejtették. A bennszülött törzs királya halálra ítélte. Azt mondta csak akkor részesülhet kegyelemben, ha 24 órán belül megalkotja a varrógépet. Miközben álmában szomorkodott és a halálra készült, észrevette, hogy minden harcos lándzsájának a hegyén lyuk van.

Hajnali 4 órakor kiugrott az ágyból, lerohant a műhelyébe és reggel 9-re készen volt a varrógép.

Friedrich August Kekulé (1829-1896) a benzol szerkezeti képletének megálmodója:


 Miközben késő este az utolsó busszal utazott hazafelé, elaludt. Álmában látta, ahogy különböző méretű atomok kavarognak egymás körül. A nagyobbak (szén) egymáshoz kapcsolódtak, a kisebbek (hidrogén) pedig a nagyobbakhoz. Az egész kép forgott, kavargott, míg végül a nagyobbak által formált lánc meggörbült és a két vége összekapcsolódott.

Mire hazaérkezett, megvolt a benzol gyűrűs szerkezeti képlete.


(A benzol egy gyűrű alakú, 6 szén és 6 hidrogén atomból álló vegyület.)

Albert Einstein (1879-1955) álma a fénysebességről:

 
Einstein egyszer azt mondta, hogy az egész karrierjét egy olyan álom inspirálta, amit még tizenéves korában álmodott:
Szánkóval csúszott lefelé egy havas hegyoldalon. A szánkó fokozatosan gyorsult és ahogy egyre jobban megközelítette a fénysebességet, az összes szín kezdett eggyé válni, összeolvadni.

Niels Bohr (1885-1962) az atommodell megalkotója: 

 
Bohr álmában a Napon járt. Azt látta, hogy az összes bolygó egy vékony fonallal van a Naphoz erősítve, így keringenek körbe-körbe.Ennek mintájára írta le az atommodellt és 1922-ben elnyerte a fizikai Nobel-díjat.

forrás: Dr. Földes László mantraszabadegyetem.hu

- - - - -

Prof. Dr. Bagdy Emőke: Az álmok üzennek nekünk - videó

forrás: specialmountain