2022. október 13., csütörtök

Mi köze a meditációnak és az immunrendszernek egymáshoz?

Azok az emberek, akik rendszeresen meditálnak, már soha többé nem hajlandók lemondani erről a tevékenységről. Az elmondásuk alapján ugyanis ez a legjobb módszer a stressz csökkentésére és a betegségek megelőzésére. Hiszen mindenki tudja, hogy a magas stressz-szint milyen negatív hatást gyakorol a testre, a fizikai egészségre.

 
De természetesen nemcsak arra, hanem a mentális egészségre is, hiszen ha folyamatosan stresszesek vagyunk, akkor előbb-utóbb a lélek is megbetegszik, ez pedig a testi, a fizikai egészségre is kihat.

A meditációt azért is kedvelik olyan sokan, mivel növeli a szervezet ellenállását. A rendszeresen végzett meditáció ezen kívül az immunrendszer erősítésében is aktívan részt vesz. Ez több módon is megtörténik, mutatjuk is, hogyan.

A meditációnak van egy olyan csodálatos hatása, hogy sikeresen megnöveli a T-sejtek számát a szervezetben. Ezek a sejtek segítséget nyújtanak a fertőzésekkel és a betegségekkel szemben: megtámadják a szervezetbe kerülő kórokozókat, így azok nem tudnak sem fertőzéseket, sem pedig betegségeket okozni. A T-sejtek serkentésében a meditáció nagyon sokat segíthet. A folyamatos stressz és aggódás azonban károsítja az immunrendszert és csökkenti a T-sejtek termelődését.

A meditáció pozitívan hat a kromoszómák telomereire is. Minden kromoszóma végén van egy úgynevezett telomer nevű szakasz. Ahogy öregszenek és ezzel együtt károsodnak a sejtek, ezek a telomerek egyre rövidebbek lesznek. Ezt a folyamatot nevezzük sejtöregedésnek. A hosszabb telomerek azt is jelzik – még ha idősebbek is vagyunk –, hogy a sejtjeink egészségesek és az immunrendszerünk is egészséges, azaz jó állapotban van. A meditáció a telomerekre is jó hatással van, ugyanis lassítja a sejtöregedési folyamatokat.

A meditáció másban is kiemelkedő szerepet játszik, aminek szintén köze van az immunrendszerhez, mégpedig javítja az immunrendszer antitestválaszait. Az antitestek közreműködnek a szervezetbe kerülő kórokozók elleni harcban, ezzel együtt a betegségek és a fertőzések kivédésében. A stresszcsökkentő technikák közül a meditáció az antitestek növekedését segíti elő.

forrás:gyogyszernelkul.com
 
- - - - - -
 
 Bizonyíték a meditáció immunerősítő hatására:
 
 A Psychological Science című szaklapban megjelent eredmények szerint az intenzív meditációt végzőknél javult a vizuális észlelőképesség, egy-egy feladat megoldása közben éberebbek voltak, jobban tudtak összpontosítani, így jobb eredményeket is értek el (a kontroll csoporthoz képest). Ez a felfokozott éberség a meditációs tréning után még öt hónapig megmaradt.

Ennél sokkal izgalmasabb, hogy kiderült: a meditációnak a sejtek öregedését gátló hatása is van. A vérmintákból kimutatták, hogy az immunrendszer sejtjeiben, a fehérvérsejtekben olyan változás történt, amely elősegíti azt, hogy tovább életben maradjanak. Azt figyelték meg, hogy a sejtekben megnőtt egy enzim, az úgynevezett telomeráz aktivitásának szintje (aktívabb lett az enzimet kódoló gén működése). A telomeráz enzim működésének lényege, hogy lassítja a sejtek genetikai anyagának a pusztulását, mert "újragyártja" a kromoszómák végein lévő és állandóan kopó "védősapkákat", az úgynevezett telomérákat.

A képen: a kék színnel jelölt kromoszónák végein a sárga pontok a "védősapkák", a telomerák. Ezek a védősapkák folyamatosan kopnak a sejt osztódásai során, és amikor elfogynak, a sejt elpusztul. A telomeráz enzim képes pótolni az elkopott szakaszokat, ezáltal a sejt tovább maradhat életben, úgy is mondhatjuk, hogy megfiatalodik. A meditáció hatására a telomeráz aktivitása nő.

 forrás:origo.hu
 
- - - - - - 
 
 A soha meg nem öregedő sejtek tudománya - Dr. Elisabeth Blackburn . videó
 Elizabeth Helen Blackburn ausztrál-amerikai molekuláris biológus. 2009-ben Carol W. Greiderrel és Jack W. Szostakkal megosztva elnyerte a fiziológiai Nobel-díjat, mert felfedezte a kromoszómák végeit védő telomereket megújító telomeráz enzimet.
 
forrás: Édesvíz Kiadó