2024. október 30., szerda

Nem fog szeretni mindenki!



Bármit is teszel az életben, bármilyen jószívű és kedves leszel: nem fog szeretni mindenki.

Sajnos arra vagyunk nevelve, hogy kiszolgáljuk a környezetünket, hogy viselkedjünk jól, hogy feleljünk meg az elvárásoknak, és hogy bírjuk ki a szenvedést.

Mélységesen szomorú, hogy nem arra vagyunk nevelve, hogy álljunk ki önmagunkért, hogy érezzük jól magunkat, hogy bátran mondjuk el a véleményünket, hogy vannak jogaink, nem csak kötelességeink.

Rengeteg ember gondol rólunk rengeteg mindent.

Van, aki tűzbe menne értünk, mások alig várják a bukásunkat.
Van, aki csillogó szemmel néz ránk, mást a hideg is kirázza, ha belépünk az ajtón.

Hogy lehet ez? Hiszen én ugyanaz vagyok!
Miért gyűlöl az egyik, miért szerelmes belém a másik?
Miért vagyok jó a nagymamámnak, miért vagyok kevés az apámnak?
Miért ismerik el a munkámat az egyik munkahelyen, miért rúgnak ki máshonnan?

Azért, mert mindenki másképp látja a valóságot. Mindenki úgy látja a világot, ahogy ő van.
És az emberek jelentős része nagyon nincs jól.

Akiben nincs önszeretet, empátia, érzékenység, önbizalom, boldogságra való képesség, az mindenben, és mindenkiben az ellenséget látja.

Akinek rendben vannak a dolgai, a lelke, az élete, akinek van szeretet, intimitás, öröm a mindennapjaiban, az szép helynek látja a világot, és keresi a jót a másikban.

Nincs hatalmunk afölött, hogy mi zajlik a másik ember elméjében, és nem is dolgunk, nem is feladatunk meggyőzni mindenkit, hogy mi jók vagyunk, és szerethetőek, már csak azért sem, mert a szeretet nem érvelés, vagy vitatkozás hatására alakul ki.

A szeretet az vagy VAN, vagy NINCS. Mást nem tud tenni, csak létezik, vagy nem létezik. Vagy van szeretet, vagy a szeretet hiánya van, és az a gonoszág, a tudatlanság, és a rosszindulat.

Hosszú évekbe telt, míg rájöttem, hogy minden ember tükör.
Én is az vagyok.

Tükrök vagyunk, belenézünk egymásba, és azt látunk, amit látunk. Úgy látjuk magunkat, és a másikat, ahogy vagyunk, amilyen szemüveg van rajtunk.

Szörnyű, hogy sokan úgy élnek le egy életet, hogy folyton az jár a fejükben: mit gondolnak rólam? Mit mondhatnak a hátam mögött? Mit kéne máshogy tennem, min kéne változtatnom ahhoz, hogy elég jó legyek?

Érdekes, hogy magunkat akarjuk lecserélni, pedig sokszor a környezetet kéne.

Engem szívből nem érdekel, ki mit fantáziál rólam, ki - hogyan torzít engem az elméjében. Ha érdekelne, már megőrültem volna. Engem az érdekel, hogy én hogy vagyok, nekem milyen a viselkedésem, milyen szavak jönnek ki a számon, hogy bánok magammal, és a szűk környezetemmel.

Nem vagyok felelős azért, ki - hogyan értelmezi a mondandómat, vagy a tetteimet. Azért vagyok felelős, hogy szabadan, egészségesen, és boldogan éljek úgy, hogy nem ártok másoknak.

Sok a keserűség és a gonoszság.

Sok a boldogtalan ember, aki csak fröcsög, károg, és csahol.
Nem szeretnek senkit, saját magukat sem.

És te azért pedálozol, hogy szeressenek, miközben az, amire vágysz, nincs náluk. Üres a hátizsákjuk, csak fekete levegő van bennük, és azt hiszed, naivan, ostobán, hogy tudnak neked szeretetet adni.
Szeretetet adni csak az tud, akinél van. Aki önmagával is békében él. Aki szelíd. Jámbor. Őszinte. Kedves. Békés. Türelmes.

Aki ragyog.

Szívtelen emberek után rohanunk kiéhezve, és észre sem vesszük, hogy teljesen rossz az irány.

Szeretni csak alig képes valaki.
Hát hova rohansz? Ki után szaladsz?
Az után, aki nem hív fel? Aki megalázott? Aki bántott? Akinek nem kellesz? Aki csak ígérget? Aki meglopott? Aki kihasznált? Aki semmibe vett? Mit remélsz, mi van az ő zsákjában? Gyémántok? Fény? Puhaság?

Mikor utoléred, látni fogod, hogy egy üres kutat kergettél.

Nem te nem kellesz neki, ő nem kell saját magának.
Az emberek jelentős része lemond saját magáról. Kialszik a fény, és mindent beborít a sötétség.
Nem tudsz nekik fényt vinni. Nincs ajtó, amin be tudnál menni.

Van egy csodálatos idézetem Babits Mihálytól, ez jusson eszedbe mindig, amikor torz tükrökbe nézel, amikor undort, megvetést, gyűlöletet kapsz másoktól:

"Mindenik embernek a lelkében dal van,
és a saját lelkét hallja minden dalban.
És akinek szép a lelkében az ének,
az hallja a mások énekét is szépnek."

Ebben a négy sorban minden benne van, ami fontos.
Remélem érted!

Szeretettel: Viki

forrás: Bihari Viki

- - - - - -

Beauty Of This World - videó

2024. október 28., hétfő

Bolyai János (1802-1860) matematikus, a „geometria Kopernikusza”, az Isten-hívő tudós


Bolyai János élete utolsó éveiben, közel 22 évig írja az Üdvtant, ami egy enciklopédikus mű, az egész emberiség boldogítását jelentő elveket fogalmaz meg.
Társadalomfilozófiai művéből, az Üdvtanból csak töredékek maradtak fenn: többnyire jegyzetek, feljegyzések, kisebb vázlatszerű emlékeztetők, amelyek három nyelven íródtak: magyarul, latinul és héberül. 

Márkos Ferenc festményén Bolyai János rekonstruált portréja

AZ ÜDVTAN FILOZÓFIAI ALAPJA 

Az ember teremtett-mivolta 

Az ember Isten teremtménye, aki képes felfogni Teremtője szeretetét és továbbíthatja azt másoknak a teremtett világban. Az ember társteremtője Istennek, de mindvégig teremtmény. Azért létezik az ember, hogy emlékezzen arra a szeretetre ahogyan őt teremtették. Mondhatjuk, hogy már itt a legelején megvalósul az önmagába való visszatérés, a körforgás. Ma már nehezen megy ez az emlékezés, de nem reménytelen közvetíteni a szeretet-szerelem misztériumát, amelyen keresztül Isten velünk van mindig.

 Az angyalok a legfőbb segítők az üdvösség útján, továbbá azok a szentek, akik helyileg is őrzik a települések nyugalmát. Minden családnak van már olyan tagja, aki a szentek közösségéhez tartozik. 

Az emberi értelem 

Az emberi értelem szorosan kötődik ahhoz a szeretethez, ami összekapcsolja a Gondviselő Istent az emberrel. Az értelem ennek a kapcsolatnak a létmódja, a kettőt nem választhatjuk el egymástól. A történelem során sajnos tudjuk, hogy a racionalitás elvált az Istenhez fűződő kapcsolattól. Szétesett, így jöhetett létre az indukción alapuló természettudományos gondolkodás, amiről most már tudható, hogy zsákutca, ha az ember létkérdéseit igyekszik feltárni általa. Diszkrét racionalitással lehet eljutni a felszeletelt induktív valóságtól az egységig, amelynek során zárójeleket használunk és a kreativitás különféle módozataival találkozhatunk. Fogalmaink átértelmeződnek. A belátás által az emberek is megváltozhatnak, cselekedeteik révén jobbak lehetnek. Önismereti funkciója van ennek. 

Az Üdvtan-képlet mint gondolkodási formula az alkalmazott logikában 

Minden emberi kijelentés mint válasz felértékelhető az Üdvtan alapján, ezt valamiféle képletként is kezelhetjük. Olyan mintázatként, ami észrevehető, illetve árnyaiban vagy hiányában észlelhető az ember által közölt tartalmakbn. Mit is kell vizsgálnunk az Üdvtan-képletben? 

1. Milyen információt hordoz a kijelentés? Miért hangzik el, miért mondják, mi a céljuk vele? 

2. Milyen típusú következtetéssel, induktívval vagy deduktívval van dolgunk? 

3. A képlet lényege, hogy minden kijelentés VÁLASZ-nak tekinthető, ami alapján kiderülhet az Isten-ember kapcsolat egysége vagy annak hiánya, az emberi értelem egysége az isteni szeretettel vagy az induktív szeletelt-állapot helyzete. 

4. Kísérletet kell tennünk a javításra, ami emberi teljesítmény kell hogy legyen. Nem lehet mesterséges intelligencia. 

5. Bármiféle manipuláció leleplezhető ezáltal. A közéleti szereplő minden kijelentése kielemezhető, a hatalmi státusban levő ember magatartása. 

6. Önvédelmi rendszer az Üdvtan-képlet mint gondolkodási formula a széteső pluralizmus hamis jóságával szemben. 

7. Beékelt fékrendszer kell legyen a gondolkodásban, ami a hatalom megállításáért küzd. Szűrőberendezés, ami tisztít és lehetőséget biztosít a továbblépésre, azoknak akik komolyan gondolják a jövőt. 

8. Rekonstrukciós feladat ez a képlet-alkalmazás, ami egyben gyógyító folyamat, a gyógyító gondolkodás bizonyítéka. 

9. Az Isten-ember kapcsolat egységéért tenni kell valamit kézzelfogható módon is. Állandó jelleggel imádkozni lehet, továbbá plakátot vagy posztert alkothatunk, s ez lenne a lélekrajzolás eredeti módja. Minden rajznak ez a mércéje: az Isten-ember szeretetegységének mozzanata. Azért mozzanat ez, mert a háromdimenziós világunk amúgy is széteső. Csak villanások jelzik azt, hogy eredetünkben Isten-ember között kötelék van, olyan mint amikor végre otthon érezheti magát az ember, még az is, akinek soha nem volt otthona, nincs összehasonlítási alapja, mégis ebben a mozzanatban valami eredetiség tárul fel, mutatkozik meg: az Isten mindenkinél jobban szeret minket. 

Minden oktatási rendszerben meg kéne jelenjen ez a képlet, mert önismereti funkciója egyértelmen bizonyítható. 

Barlang-effektusok 

A platóni barlanghasonlat óta tudhatjuk, hogy a létezésünk illúzióktól terhelt, sok esetben csak látszatok és félreértések vannak. A meggyőződés kialakulása is erre utal, hogy rá kell erősíteni valamire vagy annak ellenkezőjére. Alá kell támasztani az elhangzottakat vagy a történteket. Nehéz kibújni ebből a körből. Sajnos az elme újratermelheti ezt a beidegződést mint védekezési mechanizmust, mint hamis megnyugvást. Legalább békén hagynak – jelszóval leélhetők emberi életek anélkül, hogy legalább egyszer végiggondolhatták volna az emberek saját létezésük rendeltetését a Teremtővel. Ezért nehéz bármit is mondani, mert minden bekerül a barlang hálójába és innen nehéz megszabadulni. Pedig nagyon sok tévedés, félreértés van a háromdimenziós racionalitásban. Például az adok-kapok egyenes arány elve okozza a legtöbb félreértést. Vissza kell térni az egységhez, ahol Isten előbb szeretett minket, mi csak válaszoltunk rá. Tehát, amikor igazságos bíróként igyekszünk eljárni, akkor soha ne feledkezzünk meg arról az egységtörténetről, amelyben az Isten előbb szeretett minket. A különös az egészben az, hogy bármiféle barlangon keresztül áthat ez az egységes szeretet-szerelem energia. Az ember nem tudja fogalmilag megragadni, de sejtése van róla, egyesek versbe foglalják a lényeget, amennyiben az lehetséges. Ez a művészet lényege, hogy elmeséli a kimondhatatlan szeretet misztériumát, azt a folyamatos erőt, ami eláraszt bennünket. A mesterséges intelligencia pedig alárendeltje marad az emberi létnek, soha nem kerülhet az ember fölé. 

Operacionális tervek a helyreállításról 

A barlangi létből fakadnak a problémák. Nehéz visszatalálni az eredeti állapotba. Minden elképzelés azt segíti, hogy visszataláljunk az Isten-ember egység szeretetének léthelyzetébe és így legyünk képesek csatlakozni nagyobb összefüggések körtáncához az Omniverzumban. 

Családmonográfia 2. 

Digitális tartalmakat lehet létrehozni elfektetett értékekből, dédapa szerelmes leveléből, amit a dédmamának írt 75 évvel ezelőtt. Vagy olyan fotó alapján, ami emlékeket idéz bennünk, valahogy emlékeztet arra az egység-élményre, ami az Isten-ember kapcsolatra jellemző. Az ember végső identitása is benne van ebben, mert származása az Istentől jön. Ez adhat különös testvéri köteléket a különféle etnikumú és különféle vallású emberek között, amennyiben felfedezik önmagukban a szerető Istent, aki alkotott minket. Európának éppen erre lenne szüksége. 

Társadalmi rendszerek 

Mindenütt ugyanazon egységnek kell létrejönnie mint az Isten-ember kapcsolatban. Ez pedig nem lehet a demokrácia, mert az Isten előbb szeretett minket. Az életünk válasz erre a szeretetre. Bármiféle élő hagyomány ugyanazt jelenti: válasz a kimondhatatlan szeretetre. Még akkor is, ha nem tudjuk pontosan körülhatárolni az Istent, cselekedetünk válasz. És így hála tölti el a szívem, amikor a székely falutízesek élő hagyományára gondolok, mert a válasz szépsége, rendszere és tökéletessége azt jelzi, hogy ezek az emberek nagyon szeretik az Istent és az angyalokat. 

Legfőbb törekvésünk az kell legyen, hogy ezt a bizonyos képletet minden rendszerszerű tevékenységre alkalmazzuk. Magától megmutatja önmagát az Isten-ember kapcsolat egysége, főleg ha az szimbolikusan ki is fejezhető. 

Tehát minden lokális részegységet úgy kell átvilágítani, hogy az Üdvtan-képlet alapján kiderüljön: minden hiba kijavítható és helyreállítható az egység Isten-ember között. Szimbolikusan erről tanúbizonyságot is lehet tenni. 

Mert minden a kreativitást dicséri 

Ha jól megfigyeljük, akkor a gondolkodás kreatív jellegét igyekszünk megragadni, sajátos eszközökkel ugyan, eredeti módon, de a végeredményt tekintve általános igazságra törekedve: növelni kellene az ember problémamegoldó képességét és ha lehet, akkor inspirálni arra a felnövekvő generációt, hogy önzetlen módon gondolkodjon a jövőről, alkotásai követhető és másolható minták legyenek. 

Beszélünk az Istenről az üdvtan kapcsán, de az emberek többsége nem érti, hogy miről van szó, hagyományként elfogadja azt, amit a nagyszülők által örökölt, de mindez csak külső tényező, nincs mögötte belső tartalom. Az üdvtan formula mint önmagába visszatérő igazság és önmagunk felfedezése saját múltunkban mégis hatással van azokra is, akik úgy tudják, hogy nem hisznek az Istenben. Mert valójában a hit mértéke kevésbé befolyásolja a gondolkodási rendszert. Kérdés pusztán az, hogy így válhat-e az ember társteremtővé? Elég-e érezni a szeretet csodáját vagy éppen annak hiányából fakadó sóvárgást, tehát mindkét esetben nem-közömbösséget ahhoz, hogy elmondhassuk: kreatív módon akarunk élni és élni hagyni másokat, a világot. 

Ne feledjük, hogy az Isten közli önmagát, tehát minden ami elhangzik vagy ami történik, az tökéletes, a teremtett világ is. Ez a legfontosabb belátás, még akkor is ha félelmetesnek tűnik, mert ez segítheti a kreativitást, az új gondolkodást. 

- ALKALMAZOTT LOGIKA BOLYAI JÁNOS ÜDVTANÁNAK ÉRTELMEZÉSÉBEN - részlet -

- forrás: strategiakutato-intezet.hu -

Bolyai János

Bolyai János kalandos élete

Bolyai János matematikus Kolozsváron születet. Apja, Bolyai Farkas matematikus különös gonddal nevelte és irányította a matematika felé, de vívásra, hegedűjátékra, zenei ismeretekre is oktatta. (A legenda szerint később előfordult, hogy János egymás után 13 tiszttársával párbajozott azzal a kikötéssel, hogy minden újabb párbaj előtt hegedülhessen kicsit.)

12 évesen Bolyai János azonnal a marosvásárhelyi kollégium negyedik osztályába került, az iskola elvégzése után – mivel tanulmányainak folytatására nem volt pénz – a bécsi katonai mérnökakadémiára jelentkezett. Felvételi vizsgája oly jól sikerült, hogy rögtön a negyedik évfolyamon kezdte a tanulást. 1823-ban alhadnagyi rangban a temesvári erődítési igazgatósághoz került. A „parallelákkal” foglalkozva fedezte fel, hogy a sokat vitatott euklideszi V. posztulátum (XI. axióma) – mely szerint egy ponton át egy adott egyeneshez csak egy párhuzamos egyenes húzható – helyettesíthető azzal az állítással, hogy a végtelen nagy sugarú körvonal: egyenes. Bolyai egy új geometriai rendszert épített ki, amelyből az euklideszi V. posztulátumot, mint nélkülözhetőt, kihagyta.

1825-ben átadta atyjának az euklidészi és nem euklidészi geometriát is magában foglaló „abszolút geometria” első megfogalmazását, Farkas azonban nem tudott az euklideszi szemlélettől elszakadni, s nem értette meg fia gondolatait. Bolyai János műve 1832-ben, apja Tentamen című művének függelékeként (Appendix) látott napvilágot. Egy különlenyomatot az ünnepelt német matematikus Gaussnak is elküldtek, aki válaszában – önmagát dicsérve – közölte: ezt a gondolatmenetet ő már régebben végigjárta, de nem tette közzé. A levél mélységesen lesújtotta a Bolyaiakat.

Bolyai Jánost 1826-ban Aradra, 1830-ban Lembergbe helyezték át. Itt, már betegen adott végső formát Scientia Spatii (A tér tudománya) című művének. Ekkor már százados volt, de tudományos sikertelensége ingerlékennyé, emberkerülővé tette, végül 1833-ban – amikor szabadságot kért – nyugdíjazták. Ezután domáldi birtokukon élt, összeköltözött szerelmével, de mivel a katonatiszti kauciót nem tudta letenni, csak 1849-ben, a trónfosztás után nősülhetett meg. Később házasságát semmisnek tekintették, holott ekkor már két gyermekük volt, anyagi gondjai állandósultak.

Bolyai János szigorú axiómákra alapozva létre akart hozni egy teljes geometriai rendszert, ám ez töredék maradt. Kidolgozta a képzetes, illetve komplex számok szerepét az abszolút geometriában – e művét sem értették meg a kortársak. A nem euklidészi geometriához tőle függetlenül eljutott Lobacsevszkij munkáját tanulmányozva annak érdemeit elismerte, bár még emögött is Gauss cselszövését gyanította. Utolsó éveiben egy Üdvtan megírásával foglalkozott, melyben az abszolút geometriához kapcsolódó filozófiai nézeteit fejtette ki. Hosszas betegeskedés után 1860. január 27-én halt meg, életművének jelentőségét csak ezután ismerték fel. Emlékére a Magyar Tudományos Akadémia díjat alapított, a Holdon kráter viseli nevét.

- Forrás: Blogstar.hu -

„A magyar nép géniusza a tudomány területén legmagasabb fokon Bolyai Jánosban öltött testet.” 
- Szentágothai János -

- - - - - 

Bolyai János utolsó évei - videó

forrás:Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság – EMT

A videóból megismerhetjük a magyar matematika legkiemelkedőbb képviselőjét, aki 1860. január 27-én magára hagyottan hunyt el. Jó ideig még sírjának helyét sem ismerték, csak 1894-ben került síremlék az elhagyatott sírra. A kisfilmből megtudhatjuk, hogy hol található Bolyai János sírhelye, mikor került egymás mellé apa és fiú, és hogyan őrizzük emlékét a marosvásárhelyi református temetőben.

2024. október 26., szombat

Eckhart Tolle: Találd meg a halált, mielőtt ő talál meg téged! - Tudod mi lesz a temetésed után?


Néhány órával a temetésed után abbamarad a sírás, és a családod leül a barátaiddal egy asztalhoz, ahol esznek és isznak.

Néhányan az asztalnál megvitatják az aktuális eseményeket. A barátok, ismerősök felhívják a családját, és elnézést kérnek, hogy nem tudtak eljönni a temetésre, mert más fontos dolguk volt. Néhányan az asztalnál már tervezik az előttünk álló hétvégét. Miután felállt az asztaltól, néhány családtag felhozza a tényt, hogy többen járultak hozzá a temetéshez, mint mások.

Az elkövetkező napokban és hetekben időnként megcsörren a telefonja, és üzeneteket fog kapni a közösségi oldalakon olyan emberektől, akik még nem vették észre a halálát.

A munkahelyén a főnöke keres majd egy férfit a helyére, majd néhány nap múlva a gyerekei, rokonai visszatérnek az iskolába vagy a munkába, mert elmúlik a sírás, a fájdalom.

Egy hónap múlva a párod, feleséged, férjed egy vígjátékot néz a tévében, és szórakozik.

Barátaid, kollégáid és családod élete visszaáll a normális kerékvágásba, és lassan elfelejtenek téged.

Új hírek és új események jelennek meg, és a munkahelyére irányuló forgalom is változatlan lesz.

A koncertek és sporttevékenységek a városodban a szokásos módon zajlanak majd, és ezzel egy időben kezdődnek az istentiszteletek is.

Halálod után egy év lesz az első nagyszerű emlék, de egy szempillantás alatt eltelnek a következő évek, és egyre kevesebben emlékeznek majd rád. Lehet, hogy egy napon, néhány képet elnézve, egy barát emlékezni fog rád, és évek múlva a közösségedből, több száz ember közül, akikkel találkoztál, talán lesz valaki, aki emlékezni fog rád néha.

Gondolj bele, ha az emberek ilyen könnyen elfelejtenek téged, ki miatt aggódsz folyton? Kiért aggódsz, és miért gondolsz mindig arra, amit mások mondanak rólad?

Forrás: fb/S.Magdi

- Eckhart Tolle: Találd meg a halált, mielőtt ő talál meg téged! -

- - - - - -

Eckhart Tolle: Találd meg a halált, mielőtt ő talál meg téged! - videó
felolvasta: Korek Mária

2024. október 24., csütörtök

Rudolf Steiner: Az ima

 


„Mi a misztika?” című előadásomban a misztikus elmélyülésnek arról a módjáról beszéltem, amely a középkorban Eckhart mestertől kezdve Angelus Silesiusig általános volt. Lényege az, hogy a misztikus, a külvilág minden élményétől függetlenítve magát megkísérelt behatolni lelke mélyébe addig az élményig, hogy kioltva mindent, amit a mindennapi események hívtak benne életre, lelke úgyszólván önmagába vonult vissza, és mégis megmaradt benne egy önálló világ. Ez a világ mindig jelen van, csak elnyomják fényükkel az erőteljesen ránk ható külső élmények. Emiatt ez a belső világ csak gyengén fénylik; olyan gyengén, hogy sokan észre sem veszik. A misztikus ezt a belső világot kicsiny szikrának, „szikrácskának” nevezi, de tisztában van azzal, hogy lelki élményeinek ez az igénytelen kis szikrája hatalmas lánggá szítható fel, amely megvilágítja a lét alapjait és forrásait. Más szóval, a saját lelkünkbe való elmélyedés útján elvezet eredetünk megismeréséhez, amit „Isten megismerésének” nevezhetünk.

Előadásomban arra is rámutattam, hogy a középkor misztikusai abból indultak ki, hogy ennek a szikrácskának magától kell nagyra nőnie. Ezzel ellentétben kiemeltem, hogy a mai szellemtudomány a fejlődésből, a lélek erőinek tudatos emberi akarattal irányított fejlődéséből indul ki és a megismerés magasabb formáihoz, az imaginatív , inspirált és intuitív megismeréshez emelkedik fel. Ezért a középkori misztikus elmélyülést kiindulópontnak tekinthetjük az igazi, magasabbrendű szellemi kutatáshoz, amely ugyan először bensőnk kifejlesztése útján keresi a szellemet, de azután az a mód, ahogy saját útjára lép, kivezeti a bensőből és elvezeti azokhoz a forrásokhoz és mélységekhez, amelyek – saját lelkünket is beleértve – minden jelenségnek és ténynek alapját képezik. Úgy tekintettük tehát a középkori misztikát, mint a valódi szellemi kutatás első lépcsőfokát. Akinek van érzéke hozzá, hogy elmélyedjen Eckhart mester bensőségességében vagy felismerje, hogy a spirituális megismeréshez milyen mérhetetlen erőt merített a misztikus elmélyülésből Johannes Tauler , akinek van érzéke hozzá, hogy meglássa, milyen mélyen bevezette később a lét titkaiba Valentin Weigelt és Jakob Böhme-t mindaz, amit az ilyen misztikus elmélyülésből nyertek – amelyen ok már túl is léptek – akinek van érzéke hozzá, hogy megértse, mivé válhatott éppen az ilyen misztikus elmélyülés által egy Angelus Silesius , aki nemcsak arra volt képes, hogy ragyogó betekintést nyújtson a szellemi világrend nagy törvényeibe, hanem arra is, hogy magával ragadó, szívet melegítő szépséget vigyen mindabba, amit a világ titkairól elmondott – aki mindezt felfogja, az felmérheti, hogy az emberi természet bensőségességének micsoda ereje rejlik a középkori misztikában és milyen végtelenül nagy segítséget nyújthat ez a misztika annak, aki maga is a szellemi kutatás útjára akar lépni.

Említett előadásom alapján tehát a középkori misztikát a szellemtudomány nagy és csodálatos előiskolájának tekinthetjük. Hogyan is lehetne másképp? Mi mást akarna a szellemi kutató, mint benső erőivel kibontakoztatni azt a szikrácskát, amelyről a misztikusok beszéltek. Csak abban különbözik a misztikustól, hogy az abban a hitben élt, hogy elég, ha nyugodt lélekkel átadja magát annak a kis szikrácskának, s az majd magától elkezd egyre ragyogóbban égni és világítani; a szellemi kutató viszont tisztában van azzal, hogy a kis szikra megnöveléséhez fel kell használnia azokat az erőket és képességeket, amelyeket a legfőbb bölcsesség a hatalmába adott.

Ha mármost a misztikus hangulat a szellemi kutatás előkészítője, másrészt azt mondhatjuk, hogy a misztikus elmélyülés előkészítője, mondhatnánk előiskolája az a lelki tevékenység, amivel éppen ma akarunk részletesebben foglalkozni, az igazi értelemben vett imádság.

A misztikus azáltal vált képessé az elmélyülésre, hogy előzőleg már munkálkodott a lelkén – esetleg öntudatlanul – tehát már magával hozott egy olyan lelki hangulatot, ami elvezette a misztikus elmélyüléshez, mi pedig az igazi értelemben vett imádságban találhatjuk meg ezt az előkészítő fokozatot.

Az utóbbi évszázadok szellemi fejlődése oda vezetett, hogy egyes szellemi áramlatok az imát a legkülönfélébb módokon félreértették. Ezért ma nem lesz könnyű dolgunk, ha el akarunk jutni annak megismeréséhez, hogy mi is valójában az ima. Ha meggondoljuk, hogy az utóbbi évszázadok mindenfajta szellemi fejlődéséhez hozzáfűződött valami, amit úgy nevezhetnénk, hogy önző szellemi áramlatok előtérbe lépése, amelyek széles körben hatottak, úgy nem csodálkozhatunk, ha az emberek az imát is belevonták önző vágyaik, önző kívánságaik körébe. Pedig bátran elmondhatjuk, hogy semmivel sem lehet jobban félreérteni az imát, mintha bármilyen formában is egoizmust viszünk bele. Mai előadásunkban megpróbáljuk az imát minden pártállástól és egyoldalú irányzattól függetlenül, tisztán szellemtudományi szempontból vizsgálni.

Ha meg akarjuk tudni, mi az ima, akkor – egyelőre csak az első megértés céljából – azt mondhatjuk: míg a misztikus feltételezi, hogy találni fog lelkében egy kicsiny szikrát, ami aztán misztikus elmélyülése révén tovább ég, tovább világít, az imádkozó ezt a szikrát, ezt a bensőséges lelkiéletet éppen most akarja felgyújtani. Bármilyen feltételek között jöjjön is létre az ima, hatékonysága éppen abban rejlik, hogy a lelket arra indítja, hogy vagy újra megtalálja a misztikusok kis szikráját, ha már jelen van és rejtve világít a lélekben, vagy pedig maga gyújtsa fel fényét. Ha meg akarjuk vizsgálni, miért érezzük szükségét az imának, mi az ima lényege, akkor a lélek mélységeinek egyik jellemző tulajdonságát kell figyelembe vennünk, amelyről egyik előző előadásomban azt mondtam, hogy igen jellemző rá a régi Herakleitos mondása: „A lélek határait meg nem találod, ha a világ összes utait bejárod is, titkaival oly széles területet fog át!” S ha az imádkozó egyelőre csak egy bizonyos fokon keresi is a lélek titkait, az a bensőséges hangulat, amit az ima hív életre, még a legnaivabb emberrel is megsejtet valamit a lelkiélet végtelen távlataiból. Vizsgáljuk meg fejlődésében ezt az emberi lelket, amely bennünk él, és eleven mivoltában előbbre visz bennünket.

Tisztában kell lennünk avval, hogy a lélek, amely eleven fejlődésben él, nemcsak egyszerűen a múltból jön és a jövő felé halad, hanem jelenbeli életének minden pillanatában is hordoz magában valamit a múltból – és bizonyos értelemben a jövőből is. Abban a pillanatban, amit jelennek nevezünk, belenyúlnak lelki életünkbe a múlt hatásai és azok a hatások, amelyek úgyszólván a jövőből közelednek felénk. Annak, aki mélyebben tekint a lelki életbe, úgy tűnik, mintha az emberi lélekben két áramlat találkozna: az egyik áramlat a múltból tör fel, a másik a jövőből jön felénk. Lehet, hogy az élet egyéb területein ábrándozásnak és fantáziálásnak tekintik, ha arról beszélünk, hogy a jövőből felénk sietnek az események. Könnyű – bár triviális – azt mondani, hogy ami majd a jövőben történik, az még nincs itt, nem mondhatjuk tehát, hogy ami holnap fog megtörténni, az „felénk siet”; azt azonban bátran mondhatjuk, hogy az, ami a múltban történt, kiterjeszti hatását a jelenre is. Ez utóbbira persze nagyon könnyű a bizonyítékok egész sorát találni. Ki tagadná, hogy mai életünk tegnapi életünk eredménye? Ki tagadná, hogy ma a tegnapi szorgalmunk vagy hanyagságunk hatását érezzük? Senki sem tagadja, hogy múltunk belenyúl lelkiéletünkbe. De nem volna szabad a jövő reális hatását sem tagadni, hiszen magunk is láthatjuk, hogy a jövő eseményei valóban belépnek lelki életünkbe, mielőtt itt volnának. Vagy talán a félelem valamitől, ami holnap vár ránk, nem olyan érzés, amit a számunkra ismeretlen jövő felé küldünk? Minden olyan pillanatban, amikor fél vagy aggódik, érzései valódiságával igazolja a lélek, hogy nemcsak a múlt hatásaival számol, hanem belül, önmagában, mint eleve valósággal számol azzal is, ami a jövőből áramlik bele. Aki felméri a lelki élet mélységeit, az számos olyan dolgot talál, ami talán ellentmond az értelem absztrakcióinak, melyek szerint „a jövő még nincs itt, tehát még nem hathat”, de mégis megmutatkozik egész valóságában, ha a konkrét lelki élményeket vesszük szemügyre.

Lelkünkben úgyszólván egymásba folyik a múlt és a jövő áramlata, és ki tagadná, ha megfigyeli önmagát, hogy olyasmit alkot, mint az örvény két vízár összefolyásánál a külvilágban. Ha pontosabban megfigyeljük mindazt, ami a múltból kerül lelkünkbe, azt kell mondjuk, hogy lelkünk azáltal lett olyanná amilyen, amit a múlt benyomásai révén átéltünk. Olyanok vagyunk ma, ahogyan a múlt élményeit felhasználtuk és lelkünkben múltbeli tetteink, érzéseink, gondolataink hagyatékát hordjuk. Olyanok vagyunk, amilyenné váltunk. S ha mai szemmel pillantunk vissza korábbi élményeinkre, különösen azokra, amelyek létrejöttében és lelkünk számára való értékesítésében mi magunk is részt vettünk, ha tehát emlékezetünkkel a múltban időzünk és magunkba szállunk, gyakran ítélkezünk magunk felett, és ezt gondoljuk: ma ilyen vagyok; és mivel ilyen vagyok, megtehetem, hogy ne mondjak „igent” sok mindenre, ami a múltban általam történt; úgy megváltoztam, hogy már sok mindennel nem értek egyet, sőt, talán egyenesen szégyellem némely múltbeli tettemet. Ha jelenünket így a múlthoz kapcsoljuk, olyasfajta érzés lesz bennünk úrrá, hogy van bennünk valami, ami sokkal de sokkal gazdagabb és jelentékenyebb annál, amit magunkból akaratunkkal, tudatunkkal és individuális erőinkkel csináltunk . Mert ha nem volna bennünk valami, ami felette áll annak, amit magunkból csináltunk , akkor nem tudnánk önmagunkat elítélni vagy elismerni. Azt kell mondjuk, hogy van bennünk valami, ami nagyobb annál, amit eddig önmagunk fejlesztésére felhasználtunk. Ha egy ilyen gondolatot érzéssé változtatunk át, akkor először arra tekintünk, ami ismerős előttünk, amit megfigyelhetünk elmúlt tetteinkben és élményeinkben; arra, ami világosan áll előttünk, olyan világosan, ahogyan ez az emlékezet számára egyáltalán lehetséges, Azután mindezt, ami ilyen világosan, nyilvánvalóan áll előttünk, összekapcsoljuk valamivel, ami ki akar bontakozni lelkünkből, ami arra bír rá, hogy önmagunkon felülemelkedjünk és önmagunkat a jelenlegi álláspontunk alapján ítéljünk meg. Röviden: sejteni fogunk magunkban valamit, ami túlnő rajtunk, ha azt az áramlatot tekintjük, ami a múltból folyik lelkünkbe. És ez a sejtés, hogy van bennünk valami, ami nagyobb nálunk, alapjában véve a bennünk lévő Isten megérzésének első felvillanása lelkünkben. Érezzük, hogy él bennünk valami, ami nagyobb mindannál, ami jelenleg akaratunk irányítása alá tartozik. S ez úgy hat ránk, hogy felnézünk valamire, ami elvezet szűk határok közé zárt énünkön túl egy isteni-szellemi Énhez. Így beszél a múlt érzéssé változtatott szemlélése.

És vajon hogyan szól hozzánk a jövőnek lelkünkbe folyó áradata, ha érzéssé változtatjuk?

Ez még világosabban és jelentősebben szól hozzánk. Ha a múlt eseményeire tekintünk vissza, érzéseink esetleg elmarasztaló ítélet, megbánás vagy szégyen formájában jelentkeznek; a jövővel viszont az aggodalom és félelem, a remény és öröm érzéseivel nézünk szembe. De ezekkel az érzésekkel kapcsolatban maga az események folyamata még nincs itt az ember számára, ezt még nem látja. Ezért itt a fogalmat, eszmét könnyebben át tudja változtatni érzéssé, mint az első esetben. Ezt maga a lélek teszi meg. Minthogy a jövőre vonatkozóan csak érzéseink valóságosak, úgy állnak előttünk ezek az érzések, mintha egy ismeretlen áramlásból születnének, amelyről feltételezzük, hogy esetleg így vagy úgy hat majd ránk, ezt vagy azt adhatja nekünk. Ha a kellő érzéssé változtatjuk át azt, ami biztos léptekkel közeledik felénk a jövő sötét öléből, ha érezzük, hogy mindez hogyan árad bele lelkünkbe és milyen érzések támadnak fel velük szemben lelkünkben, akkor érezzük azt is, hogy lelkünk állandóan újra kigyullad a jövőből felénk jövő élmények hatására. Itt érezzük csak igazán, hogy lelkünk mennyivel gazdagabbá, átfogóbbá válhat, mint amilyen. Már most, a jelenben érezzük, hogy lelkünk a jövőben egész biztosan még sokkal gazdagabb és hatalmasabb tartalmat fog magába fogadni. Máris rokonságban érezzük magunkat azzal, ami a jövőből jön felénk, rokonságban kell, hogy érezzük magunkat vele. Úgy kell éreznünk, hogy lelkünk alkalmas mindannak a befogadására, amit a jövő még adhat neki. Ha így nézzük a múltat és jövőt, amint belefolynak a jelenbe, akkor megmutatkozik, hogy a lélek sejtelmei révén hogyan nől túl önmagán.

Ha a lélek visszapillant a múltra és ott meglát valami jelentős dolgot, ami életébe belejátszott, amellyel szemben nem állta meg a helyét, érthető, hogy bizonyos hangulat fogja el, bizonyos alaphangulat azzal kapcsolatban, amit a múlt eredményezett. Ha a lélek úgy érzi, hogy ítéletében, megbánásában vagy szégyenkezésében valami hatalmas árad bele a múlt áramlatából, akkor jön létre az, amit az isteni iránti áhítatnak nevezhetünk. Ez az áhítat valami isteni iránt, ami a múltból tekint ránk, amit csak sejthetünk, mint valamit, ami hat ránk, de amit tudatunkkal fel nem érhetünk, megteremti az egyik ima-hangulatot – mert két imahangulat van – azt, ami elvezet Istennek bensőnkben való átérzéséhez. Mit akarhat a lélek, mikor a múltnak ilyen érzésekkel adja át magát csendben, bensőségesen? Azt akarhatja, hogy az a hatalmasabb valami, amit kihasználatlanul hagyott, amit nem hatott át énjével, jelenvalóvá váljék benne. A lélek így vélekedhetik: ha ez a hatalmasabb valami bennem volna, akkor ma más volnék; nem élt bennem, nem volt jelen bennem. Az isteni, amit sejtek, nem tartozott benső életemhez, ezért nem tettem magamat olyanná, hogy ma teljes mértékben „igent” mondhassak önmagamra. – Ha így érez a lélek, akkor felébred az emberben egy hangulat: hogyan fogadhatnám lelkembe azt, ami bár minden tettemben és élményemben benne élt, mégis ismeretlen maradt számomra? Hogyan tudnám magamba fogadni ezt az ismeretlent, amit énem nem ragadott meg? Ha ez a hangulat fogja el lelkünket, akár érzésként, akár szavakban, akár egy eszme formájában, ez az ima a múlttal kapcsolatban. Ekkor az egyik úton próbálunk áhítatosan közeledni az Istenséghez.

Más hangulat fog el, ha az ismeretlen jövő árja villantja fel előttünk az Istenséget. Ha ezt össze akarjuk hasonlítani az előbb leírt hangulattal, ezt kérdezhetjük: mi vezet el bennünket az ima hangulatához a múlttal kapcsolatban? Az, hogy tökéletlenek maradtunk, bár sejtjük, hogy belénk világít valami isteni, hogy nem fejlesztettük ki minden képességünket, minden erőnket, ami ebből az isteni elemből származhatna; hiányosságaink, amelyek folytán kevesebbek vagyunk, mint a belénk sugárzó isteni elem, ezek vezetnek el az imahangulathoz a múlttal kapcsolatban. Mi tesz bennünket a jövőből hatóan ugyanilyen hiányosakká? Mi az, ami a jövőből akadályozza fejlődésünket, a szellemiséghez való felemelkedésünket? Elég, ha azokra az érzésekre gondolunk, amelyek a lelkünket rágják és amelyekről már beszéltünk: az ismeretlen jövőtől való aggodalomra és félelemre. Vajon van-e valami, ami az ismeretlen jövővel szemben a biztonságérzés erejét öntheti lelkünkbe? Igen, van. De csak akkor fog helyes módon hatni lelkünkben, ha imahangulatként lép fel. Az alázat érzésének nevezhetnénk azzal szemben, ami a jövő sötét öléből jön felénk. Félre ne értsük egymást ezzel kapcsolatban! Nem akármilyen alázatról zengünk itt dicshimnuszt, hanem egy egészen speciális alázatról van szó: az avval szembeni alázatról, amit a jövő hozhat számunkra. Aki aggodalommal és félelemmel tekint arra, amit a jövő hozhat számára, az akadályozza fejlődését, akadályozza lelki erőinek szabad kibontakozását. Semmi sem akadályozza tulajdonképpen lelki erőink szabad kibontakozását annyira, mint a jövőből lelkünkbe áradó ismeretlentől való félelem és aggodalom. Hogy mit hozhat számunkra a jövő iránti alázat, azt csak a tapasztalat alapján dönthetjük el.

Mi is hát a jövő eseményeivel szembeni alázat? Ideális formájában lelkünknek az a hangulata volna, amely mindig ezt fejezné ki: bármi jöjjön is, bármit hozzon is a holnap, azt semmiféle aggodalommal vagy félelemmel meg nem változtathatom. A legtökéletesebb lelki nyugalommal várom tehát, lelkem tökéletes csendjével. – Ez a jövőbeni események iránti alázat érzéséből adódó szemlélet azt eredményezi, hogy az, aki ilyen tökéletes lelki nyugalommal tud a jövő elébe nézni, de azért energiáját, tetterejét teljes mértékben megőrzi, az lelki erőit a legintenzívebben, a legszabadabban ki tudja bontakoztatni. Ha ez a jövőből felénk áradó események iránti alázat hangulata egyre inkább elfogja lelkünket, úgy érezzük, mintha egyik gátlás a másik után pattanna le lelkünkről. Ilyen alázatos érzésnek hatalmi szóra nem tudja átadni magát a lélek. Az alázat érzése annak a másik imahangulatnak az eredménye, amely a jövő felé irányul, a jövőbeni események bölcsességgel áthatott folyamatára. Ha rábízzuk magunkat arra, amit az eseményekben lévő isteni bölcsességnek nevezünk, akkor ez mindig azt a gondolatot, érzést és impulzust hívja majd elő lelkünkben, hogy annak, ami jönni fog, meg kell lennie, és valamilyen vonatkozásban meg kell, hogy legyen a jó hatása. Ha ezt a hangulatot keltjük fel lelkünkben és kiéljük szavakban, érzésekben, eszmékben, ez a második fajta imahangulat, az alázat imahangulata.

A léleknek ebből a két hangulatából kell meríteni az imádkozásra indító impulzust. Mert lelkünkben megvannak rá az indítékok, és alapjában véve imahangulat támad minden lélekben, aki csak egy kicsit is felülemelkedik a közvetlen jelenen. Az imahangulat a lélek feltekintése a jelen időbeli mulandóságából az Örökkévalóságba, amely magába foglalja a múltat, jelent és jövőt. S mert a jelenlegi embernek oly nagy szüksége van arra, hogy életével felülemelkedjék a jelenen, azt mondatja Goethe Faustjával: „Azt mondom majd a pillanatnak: maradjál még, oly szépséges vagy!” vagyis, ha valaha is meg tudnék elégedni egy csupán jelenbeli élettel „akkor bilincsbe verhetsz, akkor szívesen elpusztulok.” Azt is mondhatnánk: Faust imahangulatért könyörög, hogy kiszabaduljon Mefisztofelész bilincseiből.

Az imahangulat tehát egyrészt szűk határok közé zárt énünk szemléletéhez vezet, amely a múltból a jelenbe dolgozta fel magát, és amely, ha rátekintünk, világosan megmutatja, milyen végtelenül sokkal több van bennünk, mint amennyit felhasználtunk; másrészt a jövőbe vezet el ez a szemlélet, és azt mutatja meg, hogy a jövő ismeretlen öléből sokkal de sokkal több áramlik énünkbe, mint amit énünk a jelenben átfog. E két hangulat valamelyikébe kell eljutni minden imával. Akkor az imában magában találjuk meg azt az erőt, amely túlvezet önmagunkon. S ha énünket megragadja ez a felfelé való törekvés, máris benne él a fejlődés ereje. Mikor úgy találjuk, hogy több van bennünk, mint amennyit kihoztunk magunkból, akkor imádságunk olyan, mint egy felkiáltás Istenhez: legyen jelen bennünk, töltsön el jelenlétével! Ha ehhez a felismeréshez érzésbelileg jutottunk el, akkor az ima továbbfejlődésünk forrásává válik. Ilyenkor az imát az én fejlesztő erőihez számíthatjuk. Ugyanígy állunk a jövővel szembeni imahangulattal is. Ha átadjuk magunkat az alázat hangulatának, ez egészen másként hat, mintha félelemmel és aggodalommal nézünk elébe annak, aminek jönnie kell. A félelem és aggodalom hullámai visszavetik azt, ami a jövőből akar lelkünkbe áramlani. Viszont termékenyítő reménnyel közeledünk felé, úgyhogy belénk tud hatolni, ha alázattal éljük bele magunkat a jövőbe. Hatalmas erő ez a bennünket látszólag lekicsinyítő alázat, amely fejlődésünket egyre magasabb fokra emeli.

Láttuk tehát, hogy az ima mint erő működik bennünk. Megnöveli és fejleszti énünket. Az imával megvilágosító és melegítő erőket vittünk lelkünkbe. Megvilágosító erőket, mert szabaddá teszik lelkünket azzal szemben, ami a jövőből jön felénk, és képessé teszik arra, hogy felvegye mindazt, ami a jövő sötét ölében készül számunkra; melegítő erőket, mert azt mondhatjuk, hogy bár a múltban elmulasztottuk az énünkben lévő isteni tartalmat teljes mértékben kibontakoztatni, de most érzéseinkben áthatottuk vele magunkat és hatni tud bennünk. A múlt iránti érzésekből fakadó imahangulat teremti meg azt a belső lelki melegséget, amelyről sokat beszélhetnének azok, akik az imát valóban át tudják érezni. Megvilágosító hatása azoknál mutatkozik, akik ismerik az alázat érzését, mikor imádkoznak.

Ha az ima lényegét nézzük, nem csodálkozhatunk rajta, hogy a nagy misztikusok az imában való elmélyülést tartották a misztikus elmélyülés előiskolájának. Imájukkal úgyszólván elvezették lelküket ahhoz a hangulathoz, amelyben képesek voltak azután az említett kis szikrát felgyújtani. Éppen a múlt szemlélete segít legjobban megérteni azt a mély bensőségességet, azt a csodálatosan intenzív lelki életet, ami az igazi ima velejárója. Hiszen a külvilági élmények és tapasztalatok, amelyek bennünket önmagunktól elidegenítenek , pontosan azonosak azzal, ami a múltban megakadályozta, hogy a bennünk lévő hatalmasabb erő – az isteni erő – érvényesüljön. Átadjuk magunkat a külső benyomásoknak, feloldódunk a külső élet sokféleségében, s ez szétszórttá tesz, akadályozza a koncentrációt. Éppen ez az, ami a múltban nem engedte, hogy a bennünk lévő erősebb, hatalmasabb isteni erő kibontakozzék. Most azonban, hogy ezt az Istennel való bensőséges kapcsolat hangulatában kibontakoztatjuk magunkban, úgy érezzük, hogy bensőnkben már nem adjuk át magunkat a külvilág szétszóró hatásainak. Ez az, ami az önmagunkban létel kimondhatatlan, csodálatos melegségével tölt el, azzal a belső boldogsággal, amit az Istentől átmelegítettség állapotának nevezhetünk. Ahogyan a kozmosz melege, amely a magasabbrendű lények fizikai szervezetében megjelenik, és ezáltal a környezetükkel megegyező hőmérsékletű alacsonyrendű lényekből kialakítja a magasabbrendű lényeket, ahogyan ez a fizikai hő a lényeket materiálisan teszi önmagukban lezárttá, bensőségessé, ugyanúgy hat az ima által felkeltett lelki melegség is, amely az önmagát a külvilágban elveszítő lelki lényt önmagában összezáruló lénnyé alakítja át. Az ima felmelegít, mert átérezzük Istent; és nemcsak felmelegít, hanem bensőségesen benne érezzük magunkat önmagunkban.

Ha azután a másik irányban a külvilág dolgai felé fordulunk, tulajdonképpen mindig úgy tűnik, hogy áthatja őket valami, amit „a jövő sötét ölének” nevezhetünk. Mert annak, aki alaposabban megfigyeli a dolgokat, be kell vallania, hogy mindabban, amivel a külvilágban találkozunk, van valami, ami a jövővel áll kapcsolatban. Úgyszólván mindenütt megriaszt valami, ha félelemmel és aggodalommal fordulunk afelé, ami érhet. Úgy áll előttünk a külvilág, mint egy sűrű fátyol. Ha azonban kifejlesztjük magunkban az alázat érzését, az imahangulatot azzal szemben, ami a jövő sötét öléből jön felénk, akkor tapasztalhatjuk, hogy ugyanazzal a biztonsággal és reménységgel állhatunk a külvilág összes lénye elé, mint ami az alázat érzéséből árad belénk. Akkor, ha a világ bármely lényével állunk is szemben, így gondolkodhatunk: a világ bölcsessége fog belőle reánk ragyogni! Míg különben mindenből, ami elénk jön, sötétség mered ránk, és ez a sötétség érzéseinkbe is befészkeli magát, most azt fogjuk látni, hogy az alázat azt az érzést kelti bennünk, hogy alapjában véve csak azáltal fog a világ bölcs tartalma felénk ragyogni, amit lelkünkben mint legmagasabbat óhajthatunk és kívánhatunk. Így azt mondhatjuk: az ima alázatos hangulata az egész világgal kapcsolatban a megvilágosodás reményévé válik bennünk. A sötétség önmagunkba zár; már a fizikai sötétség is a szorosan körülzártság, az elhagyatottság érzését kelti, ha éjszaka állunk valahol, és feketeség vesz körül. Mikor azonban eljön a reggel és megjelenik a fény, úgy érezzük, hogy kihelyeztek önmagunkból, de nem úgy, mintha elvesztettük volna önmagunkat, hanem úgy, mintha lelkünk legjobb akaratát, lelkünk legjobb vágyakozását bele tudnánk vinni a külvilágba. Érezzük, hogy azt az elmélyülést a világban, ami csak elidegenít önmagunktól, legyőzte az ima melegsége, amely önmagunkat Önmagunkkal zár össze. S ha az ima melegségét egészen az alázat érzéséig fejlesztjük és ezek egymást áthatják, akkor az ima melege az ima fényeként gyullad fel. Ismét kilépünk önmagunkból, és tudjuk, hogy ha most egyesülünk a külvilággal és rávetjük pillantásunkat mindarra, ami körülöttünk van, nem érezzük magunkat szétszórtnak és önmagunktól elidegenedettnek, hanem úgy érezzük, hogy lelkünk legjava kiárad és egyesül azzal, ami környezetünkből felénk ragyog.

Ezt a két imaáramlatot képszerűen még jobban ki lehet fejezni, mint fogalmakban, ha pl. visszaemlékszünk arra, amit Jákob hatalmas, lelket megrázó éjszakai viaskodásáról beszél el a Biblia. Úgy érezzük, mintha magunk adtuk volna át magunkat a világ sokféle változatosságának, melyben lelkünk először elvész, és nem tud magára találni. Mikor fellép az a törekvése, hogy megtalálja önmagát Önmagában, akkor elkezdődik a magasabbrendű Én harca az alacsonyabbrendű énnel; egymást követik a le s fel hullámzó hangulatok, de aztán felküzdjük magunkat az imahangulathoz, és végül elérkezik az a pillanat, amit az elbeszélés úgy mutat be, hogy Jákob lelkének éjszakai harca elcsendesül, minden világossá és harmonikussá válik, mikor a reggeli napfény felragyog előtte. Valóban így hat az igazi ima lelkünkben.

Ha így tekintjük az imát, akkor az mentes minden babonaságtól. Akkor az ima közvetlenül a lelkünkben ható erő , amely lelkünk legjobb részét bontakoztatja ki. Ha így tekintjük, akkor az ima a misztikus elmélyülés előiskolája, mint ahogy a misztikus elmélyülés előiskolája mindannak, amit szellemi kutatásnak nevezhetünk. Már csak az ima jellegéből is világossá válik, amit már többször említettem, hogy alapjában véve a legnagyobb tévedésbe esünk, ha azt hisszük, hogy az istenit, úgy is mondhatnánk Istent, misztikusan csak önmagunkban találhatjuk meg. Ezt a hibát követték el a misztikusok és már keresztény érzületű emberek a középkorban. Elkövették, mert éppen a középkorban kezdte az imahangulatot áthatni az egoizmus, amely ezt mondatta a lélekkel: egyre tökéletesebb akarok lenni, és semmi másra nem akarok gondolni, mint erre az egyre tökéletesebbé válásra.

Alapjában véve csak ennek a pusztán belső tökéletesség utáni önző sóvárgásnak az utórezgése, amikor egy helytelen theozófiai irányzat arról beszél, hogy az ember, ha minden külső dologtól eltekint, megtalálhatja Istent saját lelkében.

Láttuk, hogy kétféle imahangulat van: az egyik felmelegíti bensőnket, a másik az alázat érzésével ismét kivezet a világba és elvezet a megvilágosodáshoz és a valódi megismeréshez. Aki így tekint az imahangulatra, hamarosan látni fogja, hogy az a megismerés, amit az értelem szokásos eszközeivel szerzünk meg, terméketlen egy másfajta megismeréshez viszonyítva.

Aki ismeri az igazi imahangulatot, a léleknek azt az önmagába való visszavonulását, amikor eloldozza magát a világ sokféleségétől, ami elvonná figyelmét, amikor összeszedi magát és átéli azt, amit úgy nevezhetnénk, hogy teljesen „be van zárva Önmagába”, teljes mértékben „Önmagánál van” és arra emlékezik, ami felülemelkedik a pillanaton, arra, ami a múltból és jövobol nyúlik bele a lélekbe, aki ismeri azt a hangulatot, amikor szélcsend és az érzékek csendje veszi körül, amikor lelkét csak a benne élő legszebb gondolatok és érzések tartják össze, amelyekre csak képes, amikor talán ezek is eltűnnek, és csak egy alaphangulat él lelkében, amely két irányba mutat: a múltból és a jövőből megnyilatkozó Isten felé, aki ismeri ezeket a hangulatokat és tud velük élni, az azt is tudja, hogy vannak a léleknek nagy pillanatai, amikor elmondhatja: most nem foglalkozom azokkal az okos gondolatokkal, amelyeket tudatosan létrehozhatok, avval sem, amit érzéseimmel tudok létrehozni; nem foglalkozom eszményképeimmel, amelyeket akaratommal alkothatok: mindezt kisepertem lelkemből. A legmagasabbrendű gondolatoknak és érzéseknek adtam át magam, azután ezeket is kisepertem lelkemből, és csak ezt a bizonyos alapérzést engedtem élni benne! – Ilyenkor sohasem észlelt új érzések ragyognak be lelkünkbe, mint ahogy a természet csodái tárulnak fel előttünk, ha tiszta szemmel pillantunk rá. Akarati impulzusok és eszmények ébrednek lelkünkben, termékeny csírák kelnek életre az ilyen alaphangulatban.

Így az imától a szó legnemesebb értelmében ilyen bölcsességet kaphatunk, amilyenre magunktól pillanatnyilag még nem volnánk képesek. Olyan érzésekre tehet képessé, amelyekre eddig még nem tudtuk magunkat ránevelni. S ha önnevelésünket még továbbvezeti az ima, akkor olyan akaraterőt adhat, amilyet eddig nem tudtunk elérni.

Ha azonban egy ilyen imahangulathoz akarunk eljutni, mindenképpen a tőlünk telhető legnagyobb gondolatoknak, legnagyszerűbb érzéseknek és impulzusoknak kell lelkünkben életre kelniük, hogy ilyen hangulatot váltsanak ki benne. Itt újra csak azokat az imákat kell említenem, amelyek ősidők óta a legünnepélyesebb pillanatokban adattak az emberiségnek. A „Miatyánk” című kis írásomban úgy mutatom be annak tartalmát, hogy kiderül, hogy a Miatyánk „hét kérése” a világ bölcsességét foglalja magába. Lehet, hogy azt gondolják: „E kis könyv szerzője azt mondja, hogy csak az értheti meg a hét kérést, aki ismeri a világmindenség mélyebb forrásait; de a naiv ember, aki a Miatyánkot elimádkozza, hogyan juthatna el ilyen mélységekig?” Nem is szükséges, hogy eljusson. Ahhoz, hogy a Miatyánk létrejöjjön, szükséges volt, hogy a világ átfogó bölcsessége birtokában szavakba öntsék a világ és az emberiség legmélyebb titkait. De minthogy ez már benne van a Miatyánkban, ezért hat a Miatyánk szavai által akkor is, ha valaki távol áll attól, hogy megértse ennek az imának mélységeit. Éppen az a titok benne, hogy az imának a világbölcsességből kell származnia. Ezért hat akkor is, ha még nem értjük. Akkor tudjuk megérteni, ha felemelkedünk azokra a magasabb fokokra, amelyekre az ima és a misztika készít elő. Az ima a misztikára készít elő, a misztika a meditációra, koncentrációra stb. és ezután következik a tulajdonképpeni szellemtudományos munkálkodás. Nem helytálló az a kifogás, hogy mégis csak érteni kell, amit az ember imádkozik, ha azt akarjuk, hogy az imának meglegyen a kellő hatása. Ez nem így van. Ki érti egy virág bölcsességét? – és mégis örömünket lelhetjük benne. Nem szükséges, hogy behatoljunk a virág bölcsességébe, Így is öröm áradhat lelkünkbe, ha a virágot nézzük. Ahhoz, hogy virág legyen, szükség volt a bölcsességre; ahhoz, hogy gyönyörködjünk benne, nincs szükség bölcsességre. Ahhoz, hogy az ima, ha már megvan, az említett melegséget és fényt árassza a lélekbe, éppoly kevéssé szükséges a bölcsesség. Annak azonban, amit nem a világ bölcsessége hozott létre, nem lehetne meg ez az ereje. Hogy milyen mély egy ima, azt már az is megmutatja, hogy hogyan hat.

Ha arról van szó, hogy egy ilyen benne élő imának kell fejlesztenie a lelket, akkor ismételten csak azt kell mondanunk, hogy az igazi ima minden embernek, bármilyen fejlődési vagy képzettségi fokon álljon is, nyújt valamit. A legnaivabb ember, aki esetleg semmi mást sem tud, csak magát az imát, az is engedheti, hogy az ima hasson lelkére. Ilyenkor maga az ima lehet az, ami létrehozza azokat a hatóerőket, amelyek az embert egyre feljebb és feljebb viszik. De bármily magasrendű legyen is valaki, sohasem juthat el az ima hatásának végső fokához, mert az mindig feljebb emelheti lelkét, mindig egy fokkal feljebb, mint amit már elért. A Miatyánk például olyan ima, amit nemcsak imádkozni lehet, hanem misztikus hangulatot is elő tud idézni, és magasrendű meditáció és koncentráció tárgya is lehet. Ugyanezt jónéhány más imáról is elmondhatnánk.

Magunkkal hoztunk azonban valamit a középkorból, ami bizonyos mértékben tisztátalanná teheti az imát és az imahangulatot, s ezt nem nevezhetjük másnak, mint „egoizmusnak”. Ha az ember az ima által csak saját bensejébe akar eljutni, csak tökéletesedni akar – ahogy azt a középkori szellem értelmében sokan akarták – ha az ember a megvilágosodás erejével nem akar ismét kifelé tekinteni, akkor az ima azt eredményezi, hogy az ember elkülönül, eltávolodik és elidegenedik a világtól. Ez következett be sokaknál, akik az imát hamis aszkézisre és remeteségre használták. Ezek nemcsak úgy akartak tökéletesek lenni, mint a rózsa, amely azért pompázik, hogy a kertet díszítse, hanem saját maguk miatt is, hogy lelkükben megtalálják saját boldogságukat.

Aki Istent keresi lelkében és az így talált erőkkel nem akar ismét kimenni a világba, az meg fogja látni, hogy az ilyen kezdet megbosszulja magát. Sok olyan írásban, melynek szerzője csak az egyik imahangulatot ismeri, azt, ami elvezet a belső melegséghez – Michael de Molinos írását is beleértve – egész különös leírásokat találhatunk mindenféle szenvedélyről, ösztönről, vad érzéki vágyakról és kísértésekről, amelyeket éppen akkor él át a lélek, amikor ahhoz intézett bensőséges imáival, akit Istenének tart, a tökéletességet keresi. Ha az ember egyoldalúan keresi Istent, egyoldalúan akar közeledni a szellemi világhoz, csak azt az imahangulatot akarja kibontakoztatni, amelyik az átvilágítottsághoz vezet, akkor a másik oldal megbosszulja magát. Ha csak azt teszem, hogy megbánással és szégyenérzettel a múltba tekintek és így szólok: „van bennem valami hatalmas, ami eddigi élményeimben nem jutott kifejezésre, most azonban azt akarom, hogy ez eltöltsön engem, hogy tökéletessé váljak”, akkor mindenesetre fellép bizonyos módon egy tökéletességre irányuló hangulat. De a másik, a lélekben lévő tökéletlenség is fellép mint ellenerő és szenvedély és kísértés formájában mutatkozik meg.

Akkor azonban, ha a lélek belső átmelegítettségében és Isten bensőséges átérzésében valóban magára talált, és akkor Istent ismét keresni kezdi minden művében, amelyben megnyilatkozik, ha a megvilágosodásra törekszik, akkor úgy fogja találni, hogy lassankint kijut önmagából, eltávolodik szűk, egoista énjétől, lecsillapodnak belső viharai, és kigyógyul szenvedélyeiből. Ezért olyan káros, ha az imahangulatba, a misztikus elmélyülésbe vagy meditációba valami önző keveredik. Ha Istent meg akarjuk találni és azután csak lelkünkben akarjuk megtartani, akkor megmutatkozik, hogy egoizmusunk egészségtelen, hogy benne maradt lelkünk legmagasabb törekvéseiben is. S ilyenkor megbosszulja magát ez az egoista hangulat. Csak akkor gyógyulhatunk meg, ha miután Istent önmagunkban megtaláltuk, azt, ami most már bennünk van, önzetlenül kiárasztjuk a világba gondolatainkban, érzéseinkben, akaratunkban és tetteinkben.

Oly gyakran halljuk ma, különösen a rosszul értelmezett theozófia köreiben a következőket, amitől nem óvhatunk senkit eléggé: „Istent nem találhatod meg a külvilágban, Isten benned magadban él! Hatolj csak jól be Önmagadba, ott fogod Istent megtalálni.”

Ezzel szembe kell állítanunk valamit, mert csak ez fog elvezetni a valósághoz. Egy középkori gondolkodó megtalálta a helyes kifejezést ezzel a hangulattal kapcsolatban, amely helyes, ha nem lép túl a határain. Tisztában kell lennünk azzal, hogy nem azok a dolgok a legártalmasabbak, amik valótlanok, mert a valótlanságról hamarosan kiderül, hogy valótlanság. Azok a dolgok a legrosszabbak, amelyek bizonyos feltételek mellett igazak, de ha helytelen feltételek mellett alkalmazzuk őket, akkor teljesen hamisak. Bizonyos értelemben igaz, hogy Istent önmagunkban kell keresnünk, s minthogy igaz, annál károsabban hat, ha nem tartjuk meg azokon a határokon belül, amelyeken belül kell maradnia.

Egy középkori gondolkodó a következőket mondta: „Ki keresne egy szerszámot, amit használni akar, mindenfelé kint a világban, ha nagyon jól tudja, hogy a házában van? Bolond volna, ha ezt tenné. De ugyanilyen bolond az is, aki Isten megismerésének eszközét mindenfelé kint a világban keresi, mikor pedig az a házában, saját lelkében van.” Jól figyeljük meg: Isten megismerésének eszközét mondja, nem Istent magát. Az eszköz sehol sem található meg a külvilágban. Ezt lelkünkben kell keresnünk igazi imával, meditációval, koncentrációval. S ha ezzel az eszközzel közeledünk a megnyilvánult világhoz, akkor Istent mindenütt megtaláljuk, mert ha az eszköz birtokunkban van, O kinyilatkoztatja magát mindenben a világon, a lét minden fokozatában.

Ma nem szeretik az ilyen elmélkedéseket az ima lényegéről. Az egyik oldalról ezt halljuk: „Mit változtat a világ folyásán, ha imánkban ezt vagy azt kérjük? A világ folyását szükségszerű törvények irányítják, ezeket nem tudjuk megváltoztatni.” Ha valaki valóban meg akar ismerni egy erőt, akkor ott kell keresnie, ahol van. Ma az emberi lélekben kerestük az ima erejét, és azt találtuk, hogy ez olyan erő, ami a lelket előbbre viszi. S aki tudja, hogy a világban a szellem az, ami hat – nem a fantasztikus, absztrakt, hanem a konkrét szellem -, és hogy az emberi lélek a szellem birodalmához tartozik, az azt is tudni fogja, hogy a világban nemcsak materiális erők működnek szükségszerű törvények alapján, hanem a szellemi lények összessége hat a világra akkor is, ha ezeknek az erőknek és lényeknek a működése a külső szem és a külső tudomány számára láthatatlan marad. Ha tehát imánkkal erősítjük a szellemi életet, akkor csak ki kell várnunk ennek eredményeit. Be fognak következni. Csak az fogja azonban a külső világban az ima hatásait keresni, aki előbb maga is felismerte, hogy az ima ereje realitás. Az ilyen ember a következő próbát teheti: először tekintsen vissza életének olyan tíz évére, amikor az ima erejét megvetette, amely tehát ima nélkül telt el. Azután tekintsen vissza életének olyan tízéves szakaszára, amelyben elismerte az ima erejét, és hasonlítsa össze a két évtizedet. Meg fogja látni, mennyire megváltozott élete folyása. Az erők hatásaikban mutatkoznak meg. Könnyű az erőket tagadni, ha egyáltalán nem idézzük elő hatásukat. Ismerheti az a fény erejét, aki sohasem gyújtotta még fel és sohasem közeledett hozzá?

Hogy az ima további hatásairól beszéljünk, annak, higgyék el, egyáltalán nem jött még el az ideje. Mert korunk felfogóképessége még nem tartalmazza a szükséges elemeket annak megértéséhez, hogy egy közös imának, vagyis annak, ha egybeáradnak azok az erők, amelyek egy imádkozó közösségből fakadnak, fokozott szellemi ereje, tehát fokozott valóságos hatóereje van. De elég is az, amit ma elmondtunk, hiszen akiben egy kis megértés van iránta, az túlteszi magát azokon az ellenvetéseken, amiket ma oly könnyen felhoznak ellene.

Ezek a kifogások sok mindenre irányulnak. Ezt mondják pl.: hasonlítsanak csak össze egy mai tevékeny embert, aki embertársai hasznára van, egy olyan emberrel, aki csendes, szemlélődő, visszavonult életet él, és imával munkálkodik lelki erőin! Tétlennek fogják az ilyen embert nevezni a tevékennyel szemben. – Az azonban, aki ismeri az élet összefüggéseit, azon a véleményen lesz, hogy nem egy olyan ember, aki ma vezércikkeket ír, többet használna embertársainak, ha imádkozna és lelke tökéletesítésén dolgozna – bármilyen furcsán hangzik is ez. És ezt sok más modern foglalkozással kapcsolatban is elmondhatnánk.

De az egész emberi élet megértéséhez is szükséges annak az erőnek a megértése, ami az imában éli ki magát, s amit akkor is megtalálhatunk, ha megvizsgáljuk a magasabbrendű szellemi élet egyes területeit. Ki ne tudná, aki nemcsak önző módon fogja fel az imádságot, hanem abban a tágabb értelemben, ahogy ma tettük, hogy az ilyen értelemben vett ima a művészet alkotóeleme. Van persze a művészetben egy másik hangulat is, a humor, amely a komikumban emelkedik afölé , amit ábrázol. De az is megvan a művészetben, ami imaszerűen hat: az óda, a himnusz. Még a festészetben is van olyasmi, amit úgy nevezhetnénk, hogy „festett ima”. S ki tagadná, hogy egy gigantikus dóm úgy áll előttünk, mint egy megdermedt, égretörő ima.

Az élettel való kapcsolatukban kell ezeket a dolgokat megértenünk, s akkor, ha az ima lényegét nézzük, látni fogjuk, hogy azon dolgok közé tartozik, amelyek az embert élete végességéből és mulandóságából kivezetik az Örökkévalóságba. Ezt különösen azok érezték, akik megtalálták az imától a misztikához vezető utat, mint pl. a ma említett Angelus Silesius . Mikor misztikus lett, misztikus gondolatainak bensőséges igazságát és csodálatos szépségét az ima előiskolájának köszönhette, amely hatalmas erővel hatott lelkére. Mi is az tulajdonképpen, ami minden olyan misztikán átáramlik és átragyog, mint az Angelus Silesiusé is? Nem más, mint az örökkévalóság hangulata, amire az ima készít elő. Minden imádkozó megsejthet valamit ebből a hangulatból, aki az ima útján eljutott először a valódi belső nyugalomhoz és bensőségességhez, azután pedig ahhoz, hogy ismét megszabaduljon önmagától. Mindenki megsejthet valamit ebből a hangulatból, amely arra készteti az embert, hogy a múló pillanatból feltekintsen az örökkévalóságba, mert összeköti lelkünkben a múltat, a jelent és a jövőt.

Akár tudja az imádkozó ember, akár nem: mikor imáját Istene felé küldi, akkor gondolatait, érzéseit és szavait, amelyekbe imahangulatát önti, az örökkévalóságnak az a hangulata hatja át, ami Angelus Silesius szép soraiban él. Hadd fejezzük be mai szemlélődésünket ezekkel a sorokkal, amelyek édes isteni aroma gyanánt benne élhetnek minden igazi imában, ha gyakran öntudatlanul is:

Magam vagyok az örökkévalóság, ha az idő kerekét nem űzöm,
Istent magammal, magamat Istennel csendben összefűzöm.

- Rudolf Steiner - (Berlin, 1910. február 17.)

- - - - - - 

Kapcsolódó írás:
Ilyen hatással van az imádság a vérre – A kísérlet, ami mindenkit igencsak meglepett

2024. október 22., kedd

Carl Gustav Jung: Az archaikus ember



A primitív embernek az önkényes hatalmakba vetett hite nem teljesen légből kapott - mint ahogy eddig hitték -, hanem tapasztalaton alapul. A véletlenek csoportosulása hitelesíti azt, amit mi az ő babonásságának nevezünk, hiszen valóban hihető, hogy a szokatlan események térben és időben egybeesnek. Ne feledjük, hogy bennünket hasonló körülmények között kissé cserbenhagy a tapasztalásunk. Megfigyeléseink hiányosak, mert más a beállítódásunk. Például soha nem jutna komolyan eszünkbe, hogy a következő eseménysorozatot összefüggéseiben szemléljük: reggel valakinek a szobájába berepül egy madár, egy órával később tanúi vagyunk egy közúti baleset­nek, délután meghal egy közeli rokonunk, este a szakácsnő leejti a leveseskanalat, és késő esti hazatértünkkor észrevesszük, hogy elvesztettük a kapukulcsunkat. A primitív embernek a figyelmét azonban ennek az élménysornak a legparányibb mozzanata sem kerülné el. Az eseménylánc minden egyes tagja a várakozását igazolná, és ebben igaza is van, sőt sokkal inkább, mint amennyire spontán elismerjük. Szorongó várakozása teljes mértékben indokolt, sőt célszerű. Ha valaki baljóslatú napon semmire sem vállalkozik, az nálunk kifogásolható, mint babonaság, a primitív embereknél viszont célravezető éles­elméjű­ség, mert ők a véletlennek sokkal inkább kiszolgáltatottak, mint mi a védett és szabályozott életmódunk mellett. Nem túl sok véletlent kockáztathat az, aki a vadonban él. Ezt az európainak is el kell hinnie.

Ha egy puebló nem érzi magát lelkileg összehangoltnak, nem megy el a férfiak gyülekezetébe. Ha a régi római, házából kilépve, megbotlott a küszöbön, lemondott a szándékáról. Számunkra ezek értelmetlennek tűnnek, de primitív körülmények közt az ilyen ómenek legalábbis elővigyázatra intenek.

Ha lelkileg disszociált vagyok, mozgásom enyhén gátolt, figyelmem megbízhatatlan, kissé szétszórt, és ennek következtében valamibe beleütközöm, valahol megbotlom, elejtek, elfelejtek valamit. Civilizált körülmények között mindez semmiség, az őserdőben a leg­súlyosabb kockázat. Ott megbotlani azt jelenti, hogy lecsúszom az esőtől síkos fatörzsről, ami öt méter magasan hidat képez egy krokodiloktól hemzsegő folyó fölött. Vagy járom a szavannát és a végtelen kiterjedésű magas fűben elveszítem az iránytűmet. Elfelejtem megtölteni a fegyveremet és rinocérosznyomra bukkanok a dzsungelben. Szórakozottság vesz erőt rajtam, és viperára lépek. Este elfelejtem idejében kifeszíteni a szúnyoghálómat, és tizenegy nappal később a trópusi malária első rohamában meghalok. Sőt az is elég, ha valaki fürdés közben elfelejti csukva tartani a száját, és halálos vérhast kap. Természetes, hogy számunkra az ilyen véletle­nek­nek szórakozottságunk a természetes felismerhető oka, de a primitív embereknek ezek tárgyilagosan feltételezett intő jelek vagy varázslatok.

De másféle dolgok is történhetnek. A kitoshi tájon az Elgontól délre, Kabras őserdejében tettem egy kirándulást. Ott a sűrű fűben majdnem köpő kobrára léptem, egy pillanaton múlt, hogy át tudtam ugrani. Ezen a délutánon barátom a fogolyvadászatról hullasápadtan és minden ízében remegve tért meg: egy hét láb hosszúságú mamba hátulról, egy termeszhalom mögül csapott feléje, és majdnem megmarta, ami feltétlenül halálos lett volna. A kígyót közvetlen közelről csak az utolsó pillanatban tudta lelőni. Ugyanazon az estén hiénafalka támadta meg a táborunkat - amelyik már előző nap rátámadt egy emberre álmában és széttépte. A lángoló tűz ellenére a hiénák benyomultak szakácsunk kalyibájába, aki éktelen ordítással menekült előlük, át a falon. Utána az egész úton semmi bajunk nem történt. Ez a nap négereimet hosszúra nyúló megbeszélésre késztette. Ami nekünk a véletlenek egyszerű csoportosulása volt, nekik egy intő jel beteljesedését jelentette, amit a vadonba indulásunk első napján kaptunk. Akkor ugyanis Ford kocsinkkal ráhajtottunk egy hídra, s a híddal együtt egy patakba zuhantunk. Akkor a boyok olyan képet vágtak, mintha azt mondanák: "Na, ez is jól kezdődik." Hozzá még egy trópusi vihar is támadt, ami bőrig áztatott bennünket, és több napig lázas voltam miatta. A fent említett estén azonban mi, fehér emberek meredtünk elgondolkodva egymásra, és kénytelen voltam vadász­barátomnak azt mondani: "Szinte az a benyomásom, hogy ez már sokkal régebben kezdődött. Emlékszel még arra az álmodra, amit közvetlenül Zürichből való elutazásunk előtt meséltél el?" Akkor ugyanis egy igencsak nyomasztó lidérces álma volt. Azt álmodta, hogy Afrikában vadászik, és váratlanul egy óriási mamba megtámadja. Félelemtől sikoltozva ébredt. Álma mély benyomást tett rá, és be is vallotta, arra gondolt, hogy ez az álom valamelyikünk halálát jelenti. Természetesen az enyémre gondolt, mert a "guter Kamerad" - szokás szerint - mindig a másik. Mégis később ő betegedett meg súlyos maláriá­ban, amely a sírig elkísérte.

Hölgyeim és uraim! Ez az elbeszélés itt, ahol nincsenek kígyók és anofeleszek, úgyszólván semmitmondó. De képzeljék el a kék bársony trópusi éjszakát, gigantikus, feketén nyújtózó őserdei fákkal, gondoljanak az éjszakában messziről odaszűrődő rejtélyes hangokra, a magányos tűz mellé támasztott töltött fegyverekre, a moszkitóhálókra, az iváshoz felforralt mocsárvízre és arra a mély meggyőződésre, melyet egy öreg, a vidéken járatos afrikai így fogalmazott meg: "You know this isn't man's, it's God's country." [Tudja, ez a vidék Istené, nem az emberé.] Ott nem az ember uralkodik, hanem a természet, az állatok, a növények és a mikrobák. Ehhez járul a megfelelő lelkiállapot, és akkor érthető, hogy olyan összefüggések derengenek fel bennünk, amelyeket korábban kinevettünk. Ez a határtalan önkény uralmának az a világa, melyet a primitív embernek naponta számításba kell vennie. Számára a szokatlan esemény nem tréfadolog. Ilyen következtetéseket von le belőle "ez nem jó hely" vagy "ez a nap kedvezőtlen" - és ki tudja, hogy mennyi veszély kerülhető el ezzel a figyelmeztetéssel?

"Magic is the science of the jungle." A baljós előjel arra ösztönöz, hogy azonnal meg kell változtatni az eddigi tevékenységet, mellőzni kell a tervezett vállalkozást, módosítani a lelki hozzáállást. Ezek bizonyára mind nagyon célszerű intézkedések, tekintettel a véletlenek csoportosulására és a primitív embereknek a lelki kauzalitást illető tökéletes járatlanságára. Mi megtanultuk - hála az úgynevezett természetes okok egysíkú preferenciájának -, hogy elválasszuk a szubjektív lelki jelenségeket az objektív természetesektől. Ezzel szemben a primitív ember lelke környezete tárgyaiban foglal helyet. Nem ő esik bámulatba, hanem az objektum, egy mana, vagyis az rendelkezik varázserővel, ennélfogva minden láthatatlan hatás, amit mi szuggesztibilitásnak vagy képzelőerőnek tulajdonítanánk, számára kívülről jön. Az a vidék, ahol él, nem földrajzi, nem geológiai, nem is politikai terület. A mitológiáját és vallását tartalmazza, és ha nem is tudatosan, a vele közös gondolatokat és érzelmeket rejti. Félelme bizonyos "nem jó" helyekre korlátozódik. Ebben az erdőben elhunytak szellemei laknak. Abban a barlangban ördögök vannak, akik minden belépőt megfojtanak. Azon a hegyen lakik a nagy kígyó, a domb a mondabeli király sírját rejti magában, annál a forrásnál, sziklánál vagy hegynél minden asszony teherbe esik, ott azt a gázlót kígyódémonok őrzik, ez a nagy fa pedig olyan hangokat hallat, amelyek egyeseket közülük hívogatnak. A primitív ember nem rendelkezik pszichikummal. A lelki történés objektív, és a külvilágban zajlik. Még az álmaik is realitások, különben figyelemre sem méltók. Az Elgon-hegység környékén élők például a legkomolyabban közölték, hogy ők sohasem álmodnak, legfeljebb a sámánjuk. Ő pedig kérdésemre azt válaszolta, hogy mióta az angolok bejöttek az országba, már ő sem álmodik. Persze az apjának még voltak nagyszabású álmai, tudta, hová vándorolt a csorda, hol tartózkodnak a tehenek borjaikkal, mikor van háború vagy dögvész. Most már csak a district commissioner tud mindent, ők semmit. Ugyanolyan rezignált volt, mint egyes pápuák, akik úgy vélik, hogy a krokodilok nagy része belépett az angol adminisztrációba. Ugyanis egy bennszülött fegyenc egyszer megszökött a hatóságoktól és miközben egy folyón megkísérelte az átkelést, egy krokodil súlyosan megcsonkította. Azóta feltételezik, hogy az egy rendőrségi krokodil volt. Az Isten már csak az angolok álmaiban beszél, hiszen övék a hatalom, nem pedig az elgoni varázslóé. Hozzájuk költözött át az álom funkciója. Ugyanígy költözik ki alkalmilag a saját lelkük is belőlük, és a sámán kalitkába zárja őket, mint a madarakat. Vagy pedig idegen lelkek vándorolnak beléjük és betegségeket okoznak. A lelki tartalmaknak ez a projekciója természetesen olyan viszonyt teremt az emberek, az emberek és állatok, valamint a tárgyak között, ami nekünk teljesen felfoghatatlannak tűnik. Egyszer egy fehér vadász lelőtt egy krokodilt. A közeli faluból nyomban odasereglettek a lakosok és igen indulatosan kártérítést követeltek. Tudniillik a krokodil az egyik öregasszony volt a falujukban, aki a lövés pillanatá­ban halt meg. Nyilvánvaló, hogy vadonbéli lelki mása ez a krokodil volt. Egy másik vadász lelőtt egy párducot, mert jószágait veszélyeztette. Egyidejűleg a szomszéd faluban meghalt egy asszony. Persze, hogy ő is azonos volt ezzel az állattal.

Lévy-Bruhl ezekre a különös vonatkoztatásokra hozta létre a szakkifejezést: participation mystique. A misztikus jelzőt nem tartom szerencsés választásnak, mert a primitív embereknél eközben semmi féle misztikus jelenségről nincs szó, hanem ezek valójában a legtermészetesebb dolgok. Ezek csak nekünk olyan különösek, mert tőlünk az effajta lelki hasadások látszólag idegenek. Pedig nálunk is előfordulnak, csak nem ebben a naiv, hanem valamivel civilizáltabb formában. Például gyakorlatilag magától értetődő, hogy a másik emberben a saját lelkünk profilját tételezzük fel azzal az elvárással, hogy a másiknak is ugyanaz tessék vagy tűnjék kívánatosnak, mint ami nekünk, és ami nekünk rossz, az a többieknek is rossz legyen. Joggyakorlatunk például csak nemrég szánhatta rá magát az ítélet pszichológiai mérlegelésére. A "Quod licet jovi non licet boni" [amit szabad Jupiternek, nem szabad az ökörnek] irányelv még mindig bőszíti a naiv lelkeket. A törvény előtti egyenlőség még manapság is értékelhető vívmánynak számít. Közben minden hitványságunkat és értéktelenségünket, amit nem szívesen vallunk magunkénak, a másik nyakába varrjuk, miattuk őt kritizáljuk és vele szállunk szembe, amikor is nem más történik, mint hogy a csökkent értékű lélek egyikünkből a másikunkba költözött. A világ még mindig tele van bêtes noires-okkal [fekete bárányokkal], mint ahogy korábban boszorkányok és farkasemberek nyüzsögtek benne.

A pszichológiai projekció, vagyis Lévy-Bruhl misztikus participációja, amit ő nagy elismerést keltően a primitív ember különösen jellemző sajátosságaként tüntet fel, a leginkább szokásos lelki jelenségek egyike, csak mi másképpen hívjuk, és rendszerint kételkedünk létezésében. Tudattalanunk együttesét a szomszédunkban ismerjük fel, és ennek megfelelően bánunk vele. Ma már nem végeztetünk méregpróbát vele, nem sütögetjük, nem kínozzuk, hanem morálisan okozunk fájdalmat neki, saját igazunkról a legszilárdabban meggyőződve. Pedig amiért síkra szállunk ellene, az rendszerint saját csökkentértékűség-érzésünk.

A primitív ember differenciálatlan tudata és az ezzel járó totális önkritika hiánya miatt egyszerűen valamivel többet projiciál, mint mi. És mivel a projektum teljesen objektív tényként hat rá, ennek megfélően kijelentései is objektivizálódnak. Nálunk valami tréfás dolog rejtőzik a mögött, ha valakit úgy jellemzünk, hogy nősténypárduc, vagy ha libának, tehénnek, tyúknak, kígyónak, ökörnek, szamárnak, tevének stb. tituláljuk, hiszen ezek az epitheton ornanszok közkeletűek. Az őserdei ember lelkéből csupán csak ez a csipkelődő, morális mellékíz hiányzik, mert ehhez az archaikus ember túlságosan természetes, és az éppen zajló események annyira igénybe veszik, hogy nálunk sokkal kevésbé késztetik minősítésre. A pueblók teljes tárgyilagossággal fejtették ki, hogy én a medvetotemhez tartozom, vagyis medve vagyok, mert nem támaszkodás nélkül jövök le a létrán, hanem háttal, négykézláb, mint a medve. Ha valaki Európában barlangjába visszavonult medvének tartana, ugyanezt tenné, csak egészen más éllel. Az őserdők lakóinak a lelki motiváltsága, ami ránk olyan külön­leges hatással van, nálunk szóképpé vált, mint annyi sok más mozzanat. Ha meta­foráinkat konkretizáljuk, akkor kerülünk birtokába a primitív szemléletnek. Nézzük például a következő kifejezést "orvosi kezelésbe venni". Primitív átfogalmazásban: "kézrátétel", "kézzel történő megmunkálás", tehát ugyanaz, amit a sámánorvos tesz a betegeivel.

Az őserdei pszichét azért értjük meg olyan nehezen, mert tökéletesen elképedünk attól a konkrét szemlélettől, hogy valakinek totálisan lehasadhat és valamelyik vadállatban tartózkod­hat a lelke. Mert ha mi valakit tevének nevezünk el, nem az állítjuk, hogy az illető minden szempontból teveszerű emlős, hanem úgy véljük, hogy csak bizonyos vonatkozásban hasonló ehhez az állathoz. Ezzel mi az ő személyiségének vagy lelkének csak egy darabkáját hasítjuk le és csupán ezt a töredéket személyesítjük meg, mint tevét. Ennek megfelelően, akit nősténypárducnak nevezünk, továbbra is ember marad a számunkra, csak az egyénisége egy párducé. A primitív embereknek azonban, mivel nekik minden tudattalan lelki tartalmuk konkrét, ha valakit párducnak hívnak, annak párduc lelke is van, vagy még teljesebb hasadásnál ez a párduclélek valóságos párduc alakjában él is a vadonban.

A projekciótól áthatott identitáskép olyan világot hoz létre, amelybe az ember nemcsak fizikailag, hanem pszichikailag is teljesen beágyazódik, bizonyos mértékben össze is olvad vele. Ennek a világnak sohasem az ura, hanem csak egy része. Ezért állnak a primitív emberek még távol az ember partikularizációjától. Azt nem is álmodják, hogy ők lennének a teremtés koronái. Állattani osztályozásuk sem az emberben kulminál, hanem a legrangosabb élőlény az elefánt, utána következik az oroszlán, azután az óriáskígyó vagy a krokodil, majd az ember, és végül az alacsonyabb rendű lények. Az ember még be van sorolva a természetbe. Nem gondol arra, hogy uralhatná a természetet, ezért legfontosabb törekvése arra irányul, hogy veszélyes véletlenjeitől védekezzék. A civilizált ember viszont kísérletet tesz arra, hogy uralkodjék a természeten, ezért legfőbb érdeklődése azokra a természetes okokra terelődik, amelyek a természet rejtett műhelyének a kulcsát ígérik neki. Ezért is bántja annyira az önkényes hatalmak létének feltételezése és egzisztenciájának korlátai, hisz ez esetben okkal sejlik fel benne az a konklúzió, hogy alapjában véve felesleges az a törekvése, hogy uralja a világot.

Összefoglalásul a következőket állapítanám meg:

Az archaikus ember alapvető sajátossága a véletlen önkényéhez való hozzáállása, mert a világban történteknek ez az a faktora, ami neki összehasonlíthatatlanul nagyobb jelentőségű, mint a természetes okok rendje. A véletlen önkénye egyrészt a véletlenek tényleges halmozó­dásából, másrészt a tudattalan lélek kivetüléséből - az úgynevezett participation mystique-ből - tevődik össze. Ámbár az archaikus ember számára a fenti megkülönböztetés nem helytálló, mert a projektált esemény nem választható külön az objektív fizikai történéstől. Neki a véletlen azért holmi lélektől áthatott beavatkozás, azaz szándékolt önkényes aktus, mert nem fogja fel, hogy a szokatlan esemény azért rendíti meg, mert csodálatával vagy ijedelmével ő maga teremti meg az erejét. Itt mindenesetre ingoványos talajra léptünk. Vajon valami azért szép-e, mert én kölcsönzöm neki a szépséget? Vagy a dolgok szépsége késztet arra, hogy elismerjem? Önök jól tudják, hogy az emberiség legnagyobb szellemei egykor azzal a problémával foglalkoztak, hogy vajon a szentséges Nap világítja-e meg a mindenséget vagy az emberi szem sugara. Az archaikus ember a Napban, a civilizált a szemében hisz, hacsak nem morbid poéta, vagy ha egyáltalán foglalkoztatja a téma Ő kénytelen megfosztani a lelkétől a természetet, hogy uralma alá hajtsa, azaz minden ősi projekciót vissza kell vonnia, legalábbis onnan, ahol tárgyilagosságra törekszik.

Az archaikus világban mindennek van lelke, az embernek - helyesebben - az emberiségnek a kollektív tudattalan a lelke, hiszen az egyed még nem rendelkezik lélekkel. Ne feledjük, hogy a krisztusi keresztelés szentségének az igénye az emberiség lelki fejlődésének a legfontosabb mérföldköve. A keresztség nyújtja az egyéni, valóságosan létező lelket, de ezt nem az egyes, mágikus keresztelő rítus hozza létre, hanem a keresztség eszméje, ami az embert a világával létesített archaikus identitásából kiemeli, és egy világ fölé helyezett élőlénnyé avatja. Hogy az emberiség ennek az ideának a nívóját elérhesse, ez volt a keresztségnek és a szellemi, az átlényegült ember megszületésének a legalapvetőbb szándéka.

A tudattalan pszichológiájában az az alapelv érvényesül, hogy minden viszonylag önálló lélek­résznek személyiségkaraktere van, vagyis tüstént megszemélyesül, mihelyt alkalma adódik független megnyilvánulásra. Ehhez legszebb példák az elmebetegek hallucinációi és a médiumok­kal történő kommunikációk. Ahol a lélek valamely függetlenné vált része projiciálódik, ott létrejön egy különben láthatatlan személy. Így jelennek meg a szokásos spiritiszta szeánszokon a szellemek, és ugyanez a helyzet a primitív embereknél is. Ha lényeges lélekrész projiciálódik valakire, akkor abból mana lesz, azaz egy szokatlanul hatékony lény, tehát varázsló, boszorkány vagy farkasember stb. Az a primitív elképzelés, hogy a sámánorvos az éjjelente elvándorolt lélekrészeket ketrecébe fogja, mint a madarakat, a legfényesebben illusztrálja a mondottakat. Ezekből a projektumokból lesz a sámán mana, ezek késztetik beszédre az állatokat, fákat és köveket, és mivel lélekrészek, éppen azért kényszerítik feltétlen engedelmességre az egyént. Ennélfogva válik az elmebeteg hallucinációi rabjává, mivel ezek a projekciók a saját lelki tevékenységéből erednek, és ezeknek tudat­talanul éppen olyan mérték­ben alanya, mint a valóban hallhatóknak, láthatóknak és észlel­hetőknek.

Lélektani szempontból tehát a primitív embereknek az az elképzelése, hogy a véletlen önkény uralma a szellemek és a varázslók működésének szándékolt következménye, nekik a legtermészetesebb - mert elkerülhetetlen - következtetés.

De ne áltassuk magunkat e tekintetben! Tudniillik, ha egy okos primitív embernek előadnánk a mi tökéletesen tudományos magyarázatunkat, akkor ő vádolna bennünket a legnevetsége­sebb babonasággal és a logika teljes hiányával, mert neki az a véleménye, hogy a Nap világítja meg a Földet, és nem a szemünk. Ilyenformán részesültem egyszer egy barátomtól, "Tengerszem" puebló főnöktől megszégyenítő rendreutasításban, mikor is az ágostoni érveléssel: "Non est hic sol dominus noster, sed qui illum fecit." [Nem ez a Nap a mi Urunk, hanem, aki teremtette.] inszinuáltam. Megbotránkozva rivallt rám, a Napra mutatva: "Ő, aki ott megy, a mi atyánk, hiszen láthatod. Belőle árad minden fény, minden élet, semmi sincs, amit ne ő csinált volna." Heves izgalom vett erőt rajta, birkózott a szavakkal, végül kitört belőle: "Maga a hegylakó, aki egyedül jár, sem tudná még a tüzét sem nélküle meggyújtani." Szebben, mint e szavakkal valójában alig lehet jellemezni az archaikus álláspontot. Minden hatalom kívül található, és csak általa létezhetünk. Bizonyára, minden további magyarázat nélkül is jól látják, hogyan konzerválja még a mi, isteneitől megfosztott napjainkban is a vallásos gondolkodás az archaikus lélek állapotát. Sok-sokmillió ember gondolkodik még mindig hasonlóképpen.

Midőn fentebb megtárgyaltuk a primitív emberek alapbeállítódását a véletlen önkényére, arra az álláspontra helyezkedtem, hogy ez a szellemi magatartásuk bizonyos fokig célszerű, és ennek megfelelően értelmes. Kockáztassuk meg - ha csak egy percre is - azt a hipotézist, hogy az önkényes hatalmasságokról szóló primitív elméletnek nemcsak pszichológiai, hanem tényleges jogosultsága is van.

Ne féljenek: nem akarok ajtóstul rontani a házba és önöket a boszorkányság tényszerűségéről meggyőzni, csupán önökkel együtt szeretném megfontolni, hogy milyen következtetésekre jutnánk, ha - mint a primitívek - azt tételeznénk fel, hogy minden fény a Napból ered, hogy a dolgok önmaguktól szépek és hogy az emberi lélek egy darabja esetleg egy párduc, ha tehát igazat adnánk a primitív mana-teóriának. E szerint az elmélet szerint a szépség hat ránk, és nem mi nyilvánítunk szépnek valamit. Valaki ténylegesen ördög, nem pedig attól vált ördöggé, hogy mi rávetítettük saját gonoszságunkat. Valóban léteznek önmaguk erejéből hatékony emberek, a mana-személyiségeknek nevezettek, akik az egzisztenciájukat egyáltalán nem a mi képzelőerőnk­nek köszönhetik. A mana-teória ugyanis azt jelenti, hogy van valamiféle egyetemesen áradó erő, ami rendkívüli hatását valóságosan kifejti. Mindenre hat, ami csak létezik, különben semmi sem volna igazi. Csakis az ő energiája következtében tételezhető fel a létezés. A létező egy erőtér. Amint látják, a primitív mana-teória egyfajta energetikai kiegészítés képzetét kelti. Idáig bizonyára nem okozott nehézséget a primitív felfogás követése. Ha azonban ezt a szemléletet következetesen tovább szőjük és a fent említett lelki projekciókat ellentétükbe fordítjuk, akkor azt is állítjuk, hogy nem a képzeletünk vagy az érzéseink változtatják a sámánt varázslóvá, hanem ő varázsló, és ő az, aki mágikusan hat ránk; hogy a szellemeket sem hallucináljuk, hanem önszántukból jelennek meg nekünk. Ha pedig ilyen megállapításokra jutunk, legyenek bár a mana-elmélet logikus derivátumai, mégiscsak meghökkenünk és ismét a mi szép projekció-teóriánkra tekintünk vissza. Nem kisebb problémáról van ugyanis szó, mint arról a kérdésről: vajon a lelki funkciók, a lélek, a szellem vagy a tudattalan bennünk keletkezett, vagy pedig a psziché a tudat képződése kezdetén ténylegesen szándékok és önkényes hatalmak formájában kívül foglalt helyet, és a lelki fejlődés folyamán csak fokozatosan került az emberekbe? Vajon az úgynevezett lehasított lélekrészek valamikor igazán egy teljes egyéni lélek részei voltak, avagy önállóan létező lelki egységek, egyszerűbb kifejezéssel: szellemek, ősök lelkei vagy hasonlóak, amelyek a fejlődés során inkarnálódtak az emberbe, és fokozatosan illesztették össze benne azt a világot, amit most a lelkének nevezünk? Ez a végkövetkeztetés kétségkívül szokatlanul hangzik, azonban alapjában véve nem teljesen értelmetlen. Nemcsak a vallásos, hanem a pedagógiai felfogás szerint is olyan lelki tartalmat plántálhatunk az emberekbe, amely eredetileg nem volt bennük. Létezik szuggesztió is és befolyásolás is, sőt a legmodernebb behaviourizmusnak e tekintetben szertelen elvárásai vannak. A lélek komplex összeolvadá­sának az elméletét az egyszerű szemléletben érthetően, különböző formákban képezi le: például a megszállottságban és az ősök lelkének inkarnációjában, a lélekvándorlásba vetett - általánosan elterjedt - hitben. Vagy vegyük szemügyre a tüsszentést, amire még mindig illik az mondani: "Kedves egészségére váljék", ami azt jelenti, hogy "remélhetőleg az új lélek nem árt neked". Az is hasonlít a komplex összeolvadáshoz, mikor tapasztaljuk saját egyéni fejlődésünk folyamán, hogy az egymásnak ellent mondó részhalmazok hogyan formálódnak egységes személyiséggé. Ha testünk a Mendel-féle öröklött egységek sokaságából állt össze, akkor talán nem teljesen kizárt, hogy lelkünk is azonos körülményeknek volt kitéve. Hasonló a meggyőződése napjaink materialista nézetének, amelyet az archaikussal együtt közös tendencia jellemez, éspedig az, hogy az individuum csupán egy rezultátum, ami a materialis­ták szerint különféle természetes okok, a primitív emberek szerint a véletlen önkényé­ből keletkezett. Mindkét esetben az egyén a környezetében ható szubsztancia lényegtelen és véletlen termékének tűnik. Ez a szemlélet teljesen következetes az archaikus világkép fényé­ben, ahol is a közönséges egyed sohasem fontos, hanem korlátlanul pótolható és feltétlenül múlandó. A materializmus a legszigorúbb kauzalitás kerülőútján jutott újból vissza a primitív felfogáshoz. De a materialisták rendszerességükből adódóan radikálisabbak, mint a primitív emberek. Utóbbiaknak van egy előnyük; a következetlenségük: kivételeznek a mana-személyiségekkel. Ezek a történelmi fejlődés során istenek, hősök és isteni királyok méltóságára emelkedtek, akik - mivel az istenek öröklétét biztosító eledelből ettek - halhatatlanságban részesültek. Bizony, az egyén halhatatlanságának és maradandó értékének az eszméje már a korai archaikus fokon is fellelhető: előbb a kísértethitben, majd a korabeli mítoszokban, ahol még nem volt halál, hanem az mindenkor valamilyen idétlen félreértés vagy hanyagság miatt következett be.

A primitív ember nincs tisztában felfogásának ezzel az ellentmondásával. Négereim egyre bizonygatták nekem, hogy fogalmuk sincs arról, mi történik velük haláluk után. Akkor ugye meghalnak, nem lélegzenek, a holttestet az erdőbe viszik, ahol a hiénák felfalják. Így gondolkodnak nappal, éjszaka viszont csak úgy nyüzsögnek a halottak szellemei, akik embert és jószágot megbetegítenek, megtámadják és megfojtják az éjszakai vándort stb. Az ilyen és ezekhez hasonló következetlenségek miatt az európai úgyszólván kibújna a bőréből, mert nem gondol arra, hogy a mi kulturált világunkban sincs ez másképp. Vannak egyetemeink, melyek az isteni beavatkozásról azt tartják, hogy szóra sem érdemes, ugyanakkor van teológiai fakultásuk. Létezik nem egy materialista természettudós, aki obszcén dolognak tartja, ha valamilyen állatfaj akár legparányibb variációját isteni önkény aktusából vezetik le, és közben lelke másik rekeszében egy tökéletesen felépített keresztény vallást dédelget, ami, noha csak vasárnapon­ként, de akkor szemmel láthatóan igaznak bizonyul. Hát akkor miért bosszankod­nánk a primitív következetlenségeken?

Az emberiség ősi gondolkodásából egyáltalán semmilyen filozófiai rendszer nem vezethető le, csupán antinómiák, amelyek azonban minden korban, minden kultúrában minden probléma kimeríthetetlen bázisát képezik.

Vajon az archaikus ember representation collectives-jei mélyen gyökereznek, vagy csak olybá tűnnek? Kezdetben volt az eszme, vagy csak később az ember teremtette meg? Ezekre a végső kérdésekre nem ismerem a választ, de - befejezésül - elmondanám még egy megfigyelésemet, amit az Elgon-hegység törzseinél tettem. Összevissza kutattam és kérdezősködtem vallásos eszméik vagy ceremóniáik bármilyen nyoma felől, és heteken át semmire sem bukkantam. Pedig az emberek megmutattak mindent és készségesen adtak felvilágosítást mindenről. Beszélgetése­inket bennszülött tolmács sem hátráltatta, mert sok öreg férfi beszélt szuahéli nyelven. Bár kezdetben tartózkodóak voltak, de amikor megtört a jég, a legbarátságosabb fogadtatásban részesítettek. Vallásgyakorlatukról azonban akkor sem tudtak semmit mondani. Én azonban nem tágítottam, és egyszer csak egy öreg azt mondta: "Reggel, napfelkeltekor kimegyünk a kunyhókból, tenyerünkbe köpünk és a Nap felé tartjuk." Megkértem, hogy mutassa be nekem a ceremóniát, és ismertesse pontosan. Szóval: erősen beleköpnek vagy belefújnak a szájuk elé tartott markukba, majd a Nap felé fordítják tenyerüket. Megkérdeztem, hogy ez mit jelent, hogy miért csinálják, hogy minek fújnak vagy köpnek a tenyerükbe? Hiába: "Mindig így csinálták" - csak ezt válaszolták. Lehetetlen volt bármilyen magyarázatot is kapnom, és végül teljesen meggyőződtem arról, hogy valóban csak azt tudják, hogy csinálják, de hogy miért teszik, azt nem. Értelmet nem látnak ebben a tevékenységükben, amelyhez hasonló gesztusokkal az újholdat is köszöntik.

Tegyük fel, hogy én itt egy teljesen idegen jövevény lennék, aki azért jött ebbe a városba, hogy az itt uralkodó szokásokat kutassa. Először is letelepednék Zürichberg villái mellett és lakóikkal szomszédi kapcsolatot létesítenék. Azután feltenném a kérdésemet Müller és Meyer uraknak: "Kérem, mondjanak valamit vallásgyakorlásukról." Mindkét úr meghökken: ők soha nem mennek templomba, semmiről sem tudnak és hevesen tagadják, hogy ilyen dolgokkal foglalkoznának.

Közben kitavaszodik, és jön a húsvét. Egy reggel különös tevékenység közben lepem meg Müller urat, buzgón lót-fut a kertjében, festett tojásokat rejteget el és különleges, nyulat ábrázoló figurákat rak melléjük. Rajtaütök in flagranti: "Hát ezt a rendkívül érdekes ceremóniát meg miért titkolta előlem?" - kérdezem. "Miféle ceremóniát? Hiszen ez semmi. Ezt mindig csináljuk húsvétkor."

"De hát akkor mit jelentenek a tojások, a figurák, a rejtegetés?" Müller urat mintha fejbe kólintották volna. Maga sem tudja, éppoly kevéssé, mint azt, hogy mit jelent a karácsonyfa, és mégis csinálja éppúgy, mint a primitív emberek.

Esetleg a primitív ősök tudták jobban, hogy mit tesznek? - de ez fölöttébb valószínűtlen. Az archaikus ember csupán megteszi a dolgokat, és csak a már civilizált tudja, hogy mit hajt végre.

Hát akkor mit jelenthet az Elgon-hegység környéki törzsek fent említett ceremóniája? Nyilvánvaló, hogy offertórium [hódolat] a Napnak, ami ezeknek a népeknek a felkeltekor - és csak akkor - mungu, azaz isteni mana. Vegyük a nyálat, ami primitív felfogás szerint a személyes mana, gyógyító-, varázsló- és életerőt tartalmaz; vegyük a lélegzetet, az a "zoho", arabul: ruch, héberül: ruach, görögül: pneuma, szél és szellem Tehát a cselekvés így fejezhető ki: felajánlom Istennek élő lelkemet. Szótlanul végzett ima, ami akár így is hangozhatna: "Uram, a Te kezedbe ajánlom lelkemet."

Ez minden ok nélkül történik, vagy ideája már az emberiség előtt elgondolt szándék volt?

Hölgyeim és uraim! Ezzel a megoldatlan problémával fejezném be előadásomat.

- C. G. Jung: AZ ARCHAIKUS EMBER - részlet -

- - - - - 

Carl Gustav Jung Bollingen - videó


Egyre inkább úgy érezte Jung apó hogy, szüksége van egy még elvontabb, egy még természetközelibb, még inkább az elvonultságra, magányra és elmélkedésre alkalmas helyre. Így aztán a zürichi tavon néhány kilométerrel lejjebb hajózva rábukkant egy megkapóan csöndes kis helyre, Bollingenre. És aztán itt teremtette meg a rusztikus egyszerűséggel megépített remetelakját, spirituális otthonát, elvonultságának ideális helyszínét.
Se elektromosság, se vezetékes víz, semmi modernitás. Közvetlenül a tóparton, közel a természethez, ahol aztán volt úgy, hogy hónapokat töltött. Olvasott, elmélkedett, meditált, építkezett, kertészkedett, köveket faragott, és csak próbált egyre jobban a lélek mélységeibe hatolni, és a felismeréseit megérteni és megérlelni.
forrás:meditacionk.blogspot.com